صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

قیمت‌ها در بازار غیررسمی ارز گم است، ولی در برخی مکان‌ها نرخ‌های لفظی همچنان اعلام می‌شود.

روز یکشنبه، قیمت دلار در بازار غیررسمی به‌صورت هیجانی رشد کرد. ولی به گفته‌ی فعالان، مداخله‌ی بازارساز، بهای این ارز را به سرعت در مسیر کاهشی قرار داد. براساس اظهارات فعالان، هیجان ابتدای روز بازار ارز غیررسمی به اندازه‌ای بود که در مقطعی دلار به مرز 6 هزار و 900 تومان رسید. با این حال، از حدود ساعت یک بعدازظهر به یکباره کاهش شدیدی در قیمت‌ها رخ داد و بهای این ارز تا مرز 6 هزار و 400 تومان عقب‌نشینی کرد. به گفته‌ی یکی از بازیگران باتجربه‌ی بازار، فضای معاملات در بازار غیررسمی چندان شفاف نبود و در چنین فضایی، قیمت در برخی موارد بدون پشتوانه‌ی خاصی افزایش پیدا کرد. کم پشتوانه‌بودن قیمت‌ها از نظر فعالان آن هنگام مشخص‌تر شد که عرضه‌ی ارز توسط بازیگران بازارساز موجب افت حدودا 500 تومانی قیمت‌ها شد. به گفته‌ی برخی بازیگران، با نزدیک شدن قیمت‌ها به مرز 7 هزار تومانی، عرضه‌ی ارز در بازار شدت گرفت. این موضوع موجب شد که ارزش دلار در بازارهای مرزی نیز با افت زیادی مواجه شود. مثلا روز یکشنبه قیمت دلار در هرات افغانستان به بالای 6 هزار و 700 تومان رفت، ولی در ساعات انتهایی روز حتی قیمت‌هایی در کانال 6 هزار و 300 تومان به ثبت رسید. و نیز قیمت دلار در سلیمانیه‌ی عراق نیز در ابتدای روز تا مرز 6 هزار و 800 تومان بالا رفت ولی در ساعات پایانی معاملات، بهای این ارز در این شهر مرزی تا 6 هزار و 400 تومان عقبگرد کرد. مداخله‌ی بازارساز حتی بر قیمت حواله‌ی درهم اثر داشت و آن را از کانال هزار و 800 تومان خارج کرد.


اصلاح قیمت سکه

به گفته‌ی تعدادی از فعالان، در دومین روز هفته، سکه‌ی تمام بهار آزادی در مقطعی حتی از مرز 2 میلیون و 100 هزار تومان عبور کرد، ولی پس از ساعت یک بعدازظهر قیمت راه نزولی را در پیش گرفت و تا قیمت 2 میلیون و 20 هزار تومان عقب‌نشینی کرد. این قیمت 70 هزار تومان پایین‌تر از روز شنبه بود. سکه در اولین روز هفته با افزایش 130 هزار تومانی مرز 2 میلیونی را شکسته و به قیمت 2 میلیون و 90 هزار تومان رسیده بود. به گفته‌ی فعالان، اعلام خبر احتمال عرضه‌ی سکه‌های پیش‌فروش یک هفته زودتر از موعد تحویل در تغییر مسیر فضای بازار نقدی اثرگذار بود.

به گزارش خبرگزاری «ایبنا»، رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه‌ی جلسه‌ی ستاد اقتصادی دولت با بیان اینکه 12 روز دیگر تعهد تحویل سکه‌های پیش فروش است، اظهار کرد: براساس برنامه ریزی‌ها یک هفته زودتر سکه‌های پیش فروش تحویل می‌شود. حدود یک میلیون سکه در سررسید یک ماهه پیش فروش شده است و ورود آنها به بازار می‌تواند قیمت‌ها را با کاهش مواجه کند. برخی فعالان عنوان کردند، این خبر(ورود زودتر سکه‌های پیش‌فروش) در تغییر موقعیت معامله‌گران تاثیر داشت. همراه با برگشت قیمت سکه در معاملات نقدی، بهای آن در معاملات آینده نیز با کاهش مواجه شد. به گفته‌ی بازیگران سکه، در مقطعی حتی قیمت نقدی سکه با قیمت سکه تحویل دی‌ماه برابر شد. این اتفاق در وضعیتی صورت گرفت که معامله‌گران در روزهای اخیر بیشتر تمایل به خرید داشتند.

عده‌ای باور دارند، نزدیک شدن قیمت‌های آتی و نقدی سیگنال جدیدی را به بازارها ارسال می‌کند. از نظر این عده، وقتی افزایش قیمت سکه تا مرز 2 میلیونی اثر افزایشی زیادی در معاملات آتی نداشته است، نشان‌دهنده‌ی آن است که معامله‌گران هنوز به ادامه‌ی افزایش قیمت‌های دی‌ماه اطمینان زیادی ندارند. گروه دیگری بازگشت قیمت دلار از نزدیک مرز 6 هزار و 900 تومانی را عامل کاهش قیمت سکه دانستند. البته این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که افزایش شدید قیمت‌ها در ابتدای بازار روز یکشنبه اثر چندان زیادی در معاملات سکه نگذاشته بود.

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!