صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

مسیر نوسانات اجاره‌بهای مسکن در سال 97، تحت‌تاثیر دو نیروی غیر‌ هم‌جهت قرار دارد.

اجاره‌بها در تهران، سال گذشته به لحاظ نرخ رشد میانگین 12 ماه، رقمی معادل دو برابر تورم یکساله‌ی مسکن، افزایش یافت و رکورد 4 ساله‌ی بیشترین رشد در هزینه‌‌ی اجاره‌نشینی را به ثبت رساند. اجاره‌نشین‌های پایتخت با پشت‌سر گذاشتن تورم 20 درصدی یک سال 96 و تورم نقطه‌ای 25 درصد در اسفند پارسال، وارد سال 97 شده‌اند و قراردادهای امسال -برای تمدید مدت اجاره یا برای مستاجرهای جدید در این بازار- از بابت تعیین اجاره‌بها تحت تاثیر دو نیروی غیر هم جهت، منعقد می‌شود.

گزارش «دنیای‌اقتصاد» از آنچه در سال 96 برای اجاره‌نشین‌ها رقم خورد، حاکی است: آرامش نسبی اجاره‌بهای مسکن در تهران طی سال‌های 94 و 95، تقریبا از اوایل سال گذشته به دو علت خاتمه یافت. به‌طوری که ریزنوسانات تک رقمی اجاره‌بها در سال‌های رکود معاملات مسکن (میزان تغییر در هر ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل از آن)، از ابتدای سال 96 شیب دو رقمی به خود گرفت و در انتهای همان سال مبالغ اجاره تا نزدیک 30 درصد افزایش نقطه‌ای پیش رفت.

متوسط اجاره‌بهای آپارتمان در تهران در سال 96 معادل 20 درصد در مقایسه با سال 95 افزایش یافت. متوسط قیمت مسکن در همین مدت، رشد 10 درصدی داشته که به این ترتیب شیب تورم مسکن بر اساس ارقام میانگین 12 ماه سال 96 به اندازه‌ی نصف تورم اجاره بوده است. درحال حاضر با احتساب متوسط اجاره‌بها در قراردادهای اجاره‌ی اسفند 96، متر مربعی 28 هزار و 900 تومان در شهر تهران است. این مبلغ بدون دریافت پول پیش (رهن) و براساس دریافت 100 درصد اجاره‌ی ماهانه، از سوی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن اعلام شده است که به معنای آن است که یک واحد مسکونی 50 متر مربعی در شهر تهران در آخرین ماه از سال گذشته با میانگین مبلغ نزدیک به یک میلیون و 500 هزار تومان اجاره داده شده است.

با این حال، متوسط اجاره بها در مناطقی همچون منطقه‌ی 5 (پرتقاضاترین منطقه برای اجاره و خرید) در اسفند پارسال بیش از 33 هزار تومان در هر مترمربع بوده است. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره‌ی اوج‌گیری اجاره‌بها در تهران نشان می‌دهد: «کاهش ناگهانی آپارتمان‌‌های اجاره‌ای» در سال پیش رونق معاملات خرید مسکن –سال 96- از یکسو و «اثرپذیری بهای‌ اجاره از تغییرات افزایشی بهای خرید» از سوی دیگر، دو علل کلیدی برای صعود هزینه اجاره‌نشینی در تهران است.

مرتبط با این خبر

  • ماندنی های برجام بدون آمریکا

  • بسته‌ی جدید 1+4 روی میز ایران

  • هفت‌خوان وام مسکن یکم

  • تحقق رویای نفت 80 دلا‌ری

  • اتاق شیشه ای دستمزدها ساخته شد

  • اگر حمایتی بود نام شعار امسال این نبود

  • توقف یارانه‌ی اقتصاد به سیاست

  • شیفت پرخطر در صادرات

  • آقای شهردار حواسش به مطالبه‌ها هست؟

  • برگشت دلار از مسیر صعودی