صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

روز گذشته شاخص بورس در حالی افت بیش از 500 واحدی داشت که از میان 39 صنعت، فقط 6 گروه روند صعودی داشتند.

روز گذشته شاخص بورس در حالی افت بیش از 500 واحدی داشت که از میان 39 صنعت، فقط 6 گروه روند صعودی داشتند. این حرکت دسته‌جمعی به نوعی رفتار سنتی بازار سهام کشورمان است. مسئله‌ای که در نگاه نخست نشان‌دهنده‌ی ضعف تحلیل و عمق کم بورس تهران است. اما منشأ دیگر نوسان هماهنگ قیمت‌ها به غالب بودن اثر خطرهای سیستماتیک بر کل اقتصاد برمی‌گردد. بنابراین سهم اندک بخش خصوصی در اقتصاد باعث می‌شود خطرهای اقتصادی و غیراقتصادی وابسته به دولت عاملی جدی‌تر از وضعیت بنگاه‌ها در تصمیم‌گیری‌های مالی باشد.

شاخص کل بورس تهران در معاملات دیروز روند نزولی داشت. از 39 صنعت فعال در بورس تهران تنها 6 صنعت با رشد شاخص همراه شدند که میزان رشد این صنایع نیز کمتر از یک درصد بود. بسیاری از نمادهای فعال در بازار سهام روز منفی را پشت سرگذاشتند. بار دیگر تردیدهای ایجادشده از بقای برجام، فعالان بازار سهام را به سمت فروش سوق داده است. همان‌طور که در گزارش‌های پیشین «دنیای اقتصاد» نیز اشاره شده بود تا 22 اردیبهشت (موعد تصمیم‌گیری ترامپ در قبال برجام) هر گونه اخبار سیاسی از وضعیت برجام بیش از عوامل دیگر تغییر رفتار معامله‌گران بازار سهام را به دنبال خواهد داشت. اما حرکت دسته‌جمعی نمادها و صنایع مختلف بورسی تنها مختص شرایط کنونی نیست و نوسانات هماهنگ سهام با شاخص کل عادت سنتی بورس تهران است. در نگاه کلان‌تر منشأ رفتارهای دسته‌جمعی فعالان بازار را می‌توان در ساختار دولتی اقتصاد کشور رصد کرد. اقتصاد دولتی فضا را از تحلیل‌پذیری دور می‌کند و امکان پیش‌بینی آینده را برای فعالان اقتصادی و معامله‌گران بورسی حذف می‌کند.

نمونه‌ی این موضوع را می‌توان در سیاست اخیر ارزی دولت مشاهده کرد. وابستگی شدید شرکت‌ها به نهادهای دولتی، عمومی و نیمه دولتی باعث شده که دولت هر زمان برای به کرسی نشاندن سیاست خود به دنبال دخالت در اقتصاد باشد. نمونه‌های اقتصاد دولتی در تمامی صنایع بورسی به‌صورت کامل مشاهده می‌شود. بار سنگین مطالبات بر شرکت‌های دارویی، فشار ارزی بر صادرکنندگان، اثر تصمیمات دولتی در نرخ‌گذاری محصولات صنایع مختلف، انعکاس تصمیمات دولتی در هیئت‌‌مدیره شرکت‌ها و بحران بانکی همگی از نشانه‌های دخالت‌های دولت در اقتصاد کشور است. به این ترتیب احتمال خطرپذیری سیستماتیک فقط فضای حاکم ناشی از اقتصاد دولتی را تشدید می‌کند و بیش از همیشه حرکت‌های دسته‌جمعی خودنمایی می‌کند.

مرتبط با این خبر

  • تکلیف فولاد در این بازار چیست؟

  • سرنوشت خودرو هم مثل دلار می شود؟ ( سه شنبه 10 مهر )

  • حال بد تورم دهک‌های درآمدی

  • تهران قیمت مسکن را صادر می کند

  • بازی شبانه سفته‌بازان

  • گرم طلا از سکه سبقت می گیرد

  • از واسطه‌های ملکی چه خبر؟ ( یکشنبه 1 مهر )

  • محدودیت صادرات به نفع کشور است؟

  • رشد اقتصاد کاهش ارتفاع داشت

  • به کجا چنین شتابان!!