صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت در فواصل برنامه‌ها به مدت 5 دقیقه

کمیسیون تلفیق دیروز یک مصوبه مهم داشت؛ پیشنهادی که در راستای شفاف‌سازی و نظم بخشی به پرداخت‌هایی در دستگاه‌های دولتی که در برخی موارد تبعیض‌آمیز و مغایر قانون بوده است، تصویب شد.

براساس این مصوبه، اعطای هرگونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی یا منابع داخلی یا درآمدهای اختصاصی هر دستگاه، به مقامات سیاسی موضوع ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری، مدیران عامل و اعضای هیئت‌مدیره، روسا و مدیران کلیه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم، باید همانند سایر کارکنان دستگاه‌های ذی‌ربط باشد و از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی هر دستگاه به اطلاع عموم مردم برسد. این مصوبه تصریح دارد که افشای تسهیلات دریافتی هر یک از مدیران، باید همانند سایر کارکنان دستگاه‌های دولتی باشد، به نحوی که از طریق یک سامانه اطلاع‌رسانی در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

چتر حمایت بودجه بر سر پژوهش

کمیسیون تلفیق همچنین در جلسه‌ی دیروز، گامی در جهت حمایت از دانش‌آموختگان دوره‌ی تحصیلات تکمیلی برداشت. همچنان که می‌دانیم با افزایش دانشجویان تحصیلات تکمیلی، شمار بیکاران تحصیلکرده نیز افزایش یافته‌است. از سوی دیگر، مقوله‌ی پژوهش در کشور همواره با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است که بخش اعظم آن به بودجه‌های پژوهشی ارتباط می‌یابد.

براساس مصوبه‌ی دیروز به‌منظور ارتباط دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی با بخش‌های اقتصادی، شرکت‌های سودده، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت، موظف‌اند علاوه‌بر درصدهای قانونی مربوط، حداقل 40 درصد دیگر از هزینه‌های امور پژوهشی را در مقاطع سه ماهه، به میزان 25 درصد به خزانه‌داری کل واریز کند. همچنین حداقل سهم قابل‌پرداخت به دانشجویان، پژوهشگران و دانش‌آموختگان پژوهش از مبلغ هر پروژه، 60 درصد خواهد بود.

این پیشنهاد در شرایطی رای موافق 89 درصد اعضای تلفیق را به دست آورد که دولت، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز موافقت خود را با آن اعلام کردند. این رویکرد توافقی از آن جهت صورت گرفت که موضوع ساماندهی و جهت‌دهی بودجه‌های پژوهشی به‌عنوان ضرورت در کشور مطرح است. در کل می‌توان گفت با تصویب‌نهایی و اجرایی شدن این بند الحاقی به تبصره 9، از یکسو مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان دوره‌های تحصیلات تکمیلی تا اندازه‌ای رفع می‌شود و از سوی دیگر، پژوهش‌ها در راستای توسعه اقتصادی کشور قرار می‌گیرد و می‌توانیم شاهد رونق در دانشگاه‌ها باشیم؛ موضوعی که با تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه، به افزایش بهره‌وری و تقویت اقتصاد دانش‌بنیان می‌انجامد.

مرتبط با این خبر

  • 7 توصیه اقتصادی به دولت

  • بخواند یا نخواند مساله دخل و خرج امروز است

  • گریز از دام ابرتورم/تحریم را دور می‌زنیم

  • حل معمای معاملات در بازار دوم ارز

  • نوشداروی اقتصاد ایران

  • شوک‌درمانی بیماری هلندی

  • ترامپ درپناه دلار نفتی

  • برندگان یا متخلفان دلا‌ر 4200 تومانی؟

  • کار اقتصاد به سایه رسید

  • مهلت معنادار/ایران زیر بار می‌رود؟