از ساعت به مدت

رادیو جوان

صفر تا صد

"صفر تا صد" دیسک کمر در رادیو جوان

دیسک کمر هر انسان دارای 26 مهره در ستون فقرات خود است و مهره ها به وسیله صفحات غضروفی انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از هم جدا می شوند.دیسک از فشار مهره بالایی کمر به مهره پایینی جلوگیری می کند."صفر تا صد" دیسک کمر در رادیو جوان.

1397/01/30
|
08:17

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ دیسک کمر هر انسان معمولا دارای 26 مهره در ستون فقرات خود است و مهره ها به وسیله صفحات غضروفی انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از هم جدا می شوند.دیسک از فشار مهره بالایی کمر به مهره پایینی جلوگیری می کند."صفر تا صد" دیسک کمر در رادیو جوان.

اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عصبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند وسبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود. به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد.

از حدود 15 سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغیراتی می شود که اجتناب ناپذیر است. این تغیرات به کاهش میزان آب موجود در دیسک و کاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود.
این بیماری معمولا از دهه سوم به بعد ایجاد می شود. البته در زنان جوان دیسک جوانی هم دیده می شود ولی بسیار نادر است. قابل ذکر است که دیسک جوانی در مهره های پشتی در اثر ضربه اتفاق می افتد. هرچه سن بالا تر برود احتمال بروز این بیماری بیشتر است.
این بیماری می تواند دلایل دیگری مانند ورزش سنگین , چاغی , تصادفات , موارد مادر زادی , جابه جایی مهره ها , آرتروز نیز داشته باشد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
صفر تا صد