پی نوشت شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10:00 به مدت 40 دقیقه

پی نوشت رادیو جوان حصار یوزپلنگ ایرانی محکم است؟!

یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یا تیزپای آسیایی یک زیرگونهٔ به‌شدّت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می‌شود.""پی‌نوشت"" امروز پیرامون پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی صحبت خواهد کرد.

1396/06/27
|
14:27

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی یا تیزپای آسیایی یک زیرگونهٔ به‌شدّت در معرض خطر انقراض از یوزپلنگ است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می‌شود.در حال حاضر این یوز،به عنوان نمادی در لباس تیم ملی فوتبال ایران است.

تغییرات زمینی تاثیرگذارترین عامل در زیستگاه یوزپلنگ می‌باشد. آزار اذیت از طرف انسان، کاهش زیستگاه‌ها، تکه‌تکه شدن زیستگاه‌ها، گسترش بیابان‌ها و شکار منابع غذایی یوزپلنگها همچون آهوها و مخصوصاً شکار غیرمجاز حیوانات برای سرگرمی یا برای تجارت از علل کاهش نسل این حیوان بوده‌است.
از جمله دیگر عوامل تهدیدکننده زیستگاه یوزپلنگ‌ها در ایران، احداث جاده در میان مناطق حفاظت شده همچون منطقه حفاظت شده کوه بافق است که به رغم تلاش‌ها هنوز این پروژه متوقف نشده‌است.

از پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی چقدر می دانید؟

پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، با همکاری برنامه توسعه سازمان ملل و سازمان حفاظت از محیط زیست در سال 2001 شروع به کار کرد.

برای شنیدن اطلاعات کامل تر باماهمراه باشید.

انتهای پیام/


دسترسی سریع
پی نوشت