گل یا پوچ پنج شنبه ها از ساعت 14:30 به مدت 30 دقیقه

تراكنش بالای 500 میلیون تومان، حساب شما را مسدود نمی‌كند

بررسی شایعات فضای مجازی یكی از بخش‌های برنامه گل یا پوچ است.

1401/04/05
|
12:28
|

بررسی شایعات فضای مجازی یكی از بخش‌های برنامه گل یا پوچ است.
در این بخش ونوس میراعلایی، پژوهشگر بخش شایعات فضای مجازی، درباره شایعه‌ای مبنی بر اینكه حساب‌های بانكی كه تراكنشی بالای 500میلیون تومان داشته باشد مسدود خواهد شد، توضیحاتی ارائه داد.
وی توضیح داد: «من توقع نداشتم مردم به این سادگی چنین حرفی را باور كنند و فریب بخورند.
مثل این می‌ماند كه بخواهید یك ماشین معامله كنید و از حساب‌تان یك تراكنش بالای 500 میلیون اتفاق بیفتد و حساب بسته شود. مشخص است كه این حرف اساس منطقی ندارد و عقلانی نیست.
اما این خبر به راحتی در شبكه‌های مجازی پخش شد و نسبت به آن واكنش نشان دادند و گفتند این كار به دور از عقل است. ولی كار به دور از عقل، باور كردن و پخش شدن این شایعه بود.»
وی با اشاره به اینكه این خبر مربوط به معاملات «فردایی» است، گفت: «معاملات فردایی معاملاتی هستند كه فعالان بازار در پایان یك روز معاملاتی، در رابطه با قیمت طلای آب شده یا ارز فردا، با حدس و گمانی معامله انجام می‌دهند.
این اگر از مجرای قانونی انجام نشود و كانال‌های مجازی بستری برای اتفاق افتادن این معاملات باشد، در كشور ما ممنوع است.
به خاطر همین حساب‌هایی كه بر این اساس تراكنش داشته باشند، مسدود می‌شود.»
میراعلایی در پایان با اشاره به اینكه شایعه دیگری مبنی بر اینكه شایعه‌ دیگر در كنار این ساخته شد كه اگر فرد بازنشسته باشد، شغل نداشته باشد یا كارمند عادی باشد و تراكنش بالای 500میلیون تومان داشته باشد، حسابش مسدود خواهد شد، گفت: «این هم شایعه‌ای بود كه كنار آن اتفاق افتاد و می‌خواستند شایعه قبلی را درست كنند كه بدتر شد.
شما بدانید كه تراكنش بالاتر از 500میلیون تومان حساب‌تان را مسدود نمی‌كند.»

دسترسی سریع
گل یا پوچ