اینجا شب نیست ( بامداد جمعه) بامداد جمعه از ساعت 24:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو جوان

اينجا شب نيست (بامداد جمعه)

زبان فارسی پارسی را در فضای مجازی پاس بداریم

حفظ فرهنگ فارسی در فضای مجازی بسیار واجب و ضروری است.

1397/10/15
|
14:12
|

زبان شیرین پارسی كه همان زبان مادری ماست، مجموعه‌ای ارزشمند شامل پارسی باستان، كتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های قدیمی با خطوط میخی و پارسی میانه یا پارسی دری با سنگ‌نوشته‌های خطوط پهلوی و از سویی دیگر الهام‌گرفته از فرهنگ بعد از اسلام، همه‌جا بهترین سرمایه‌ی ملی و هویّت ما ایرانیان است. این امانت گران‌بها، میراثی است كه سینه‌به‌سینه و نسل‌به‌نسل به دست ما رسیده است.

زبان پارسی، بر بنیاد گسترد‌گی حوزه‌ی مفهومی‌اش در میان پارسی‌زبانان، از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به این ویژگی، یكی از مواردی كه می‌‌تواند در رشد و گستردگی حوزه مفهومی زبان پارسی، مدد رساند، كاربرد روش‌های درست‌نویسی و درست‌گویی واژه‌‌ها در زبان است. افزون بر این، به‌كارگیری روش‌های درست‌نویسی و درست‌گویی واژه‌ها كمك می‌‌كند تا زبان را از آسیب‌‌های روزمره و لغزش‌های معنایی دور نگهداریم، و با عملی‌‌سازی این مهم، به پویایی آن بپردازیم.

در برنامه‌ی «اینجا شب نیست» بامداد جمعه مورخ چهاردهم دی همراه با دكتر حسین صافی، پژوهشكده‌ی علوم انسانی، درباره‌ی پاسداری از زبان و نوشتار فارسی در فضای مجازی صحبت كردیم.

در این برنامه با بررسی این موضوع همراه با كارشناس و گزارشی در این زمینه این نكته را یادآور شدیم كه این روزها با حضور فضای مجازی زبان فارسی مورد تهدید قرار گرفته و رفته رفته جای خودش را به زبان خاصی از فضای مجازی می‌دهد و بر همین اساس باید با رعایت نكات دستوری سعی در نگهداری از این زبان ارزشمند كنیم و مانع از نابودی آن شویم.

این برنامه به تهیه‌كنندگی پانته آ پاچنگی، هر جمعه از شبكه‌ی رادیویی جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
اینجا شب نیست (بامداد جمعه)