فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و نقش آموزش و پرورش و محیط تحصیلی در ترویج آموزه های دینی

دوشنبه 30 اردیبهشت 98 فصل اولُ با موضوع نقش آموزش و پرورش و محیط تحصیلی در ترویج آموزه های دینی می‌شنوید.

1398/02/30
|
10:55

آموزش و پرورش، زیربنای توسعۀ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی هر جامعه است. بررسی عوامل مؤثر در پیشرفت و ترقی جوامع پیشرفته نشان می‌دهد که همۀ این کشورها آموزش و پرورش توانمند و کارآمدی داشته‌اند. همچنین در هر نظام آموزشی، عوامل بسیاری با یکدیگر عمل می‌کنند تا تعلیم و تربیت مطلوب برای دانش آموزان حاصل شود. هرقسمت از این نظام باید به گونه‌ای آماده شود که دسترسی به بازده مطلوب و اهداف مورد نظر میسر شود.

از عوامل زیر بنایی آموزش و پرورش ایجاد امکانات و بستر مناسب برای اجرای فرآیند آموزش و پرورش است. مدرسه کانون رسمی و محوری این فرآیند در هر برنامۀ آموزشی و پرورشی است. این مکان که بخشی از محیطی فراگیر با عنوان محیط تربیتی است باید ویژگی‌ها و ظرفیت‌های لازم جهت بسترسازی تحقق اهداف آموزش و پرورش رسمی را داشته باشد. حال در کشور ما که چند سالی است بحث تحول بنیادین آموزش و پروش مطرح و اجرای آن آغاز شده است و در اسناد تدوین شدۀ آن اهدافی متعالی چون دستیابی به مراتبی از قرب الهی و حیات طیبه، جامعۀ عدل جهانی و تمدن اسلامی- ایرانی مدنظر قرار گرفته است، پس می‌توان گفت هدف ایجاد جامعه‌ای است که شیوه و سبک زندگی افراد آن مطابق با الگوی اسلامی و ایرانی باشد که این موضوع چند سالی است نقل محافل اجتماعی و فرهنگی کشور شده است.

بر اساس آنچه در مبانی نظری تعلیم و تربیت کشور ما آمده است، مبانی نظام تعلیم و تربیت کشور ما باید برگرفته از آموزه های دین مبین اسلام (قرآن کریم و سنت حضرات معصومین علیهم السلام ) و فرهنگ اصیل ایرانی باشد و بی شک تدوین هر گونه برنامه‌ای در ارتباط با آموزش و پرورش بر اساس ارزش‌های این دین متعالی است، لذا باید دانست که جایگاه مدرسه به عنوان محل نهادینه سازی این ارزش‌ها در مکتب اسلامی- ایرانی، به چه صورت است.

وقتى ارزش‌هاى مشخصى از دید افراد جامعه هنجار تلقى بشه، به معناى اونه که افراد جامعه به اون ارزش‌ها اعتقاد دارند و رفتار مبتنى بر این ارزش‌ها و هنجارها رو صحیح مى‌شمرن.

حالا با این مقدمه می‌توان گفت که جایگاه امر آموزش به خصوص آموزش ارزش‌های دینی و مذهبی برای جوانان اهمیت حیاتی داره.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.
گوینده: پروین کرمی
گزارشگر: ناصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول