فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و تاثیر محیط زندگی، کار و تحصیل جوانان در فرهنگ سازی

سه شنبه 24 اردیبهشت 98 فصل اولُ با موضوع تاثیر محیط زندگی، کار و تحصیل جوانان در فرهنگ سازی شنیدید.

1398/02/24
|
11:14

از عوامل مهم موثر در ویژگی‌های شخصیتی افراد عامل محیط است. تجاربی که فرد از محیط خود کسب می‌کند، ارتباط و تعاملی که با محیط دارد، بازخوردها و تاثیراتی که از محیط دریافت می‌دارد، رشد و شکل گیری شخصیت او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر چند افراد انسانی با ویژگی‌های ذاتی که جنبۀ ارثی و ژنتیک دارند، متولد می‌شود، اما محیط و جنبه‌های گوناگون آن تاثیر بسزایی در بروز این ویژگی‌ها یا مکنون ماندن آنها ایفا می‌کند.

بر این اساس هرچند برخی ویژگی‌های شخصیت با پایه و اساس ژنتیک در فرد وجود دارند، اما ظهور و بروز آنها به شرایط محیطی بستگی دارد. برخی از ویژگی‌های شخصیتی نیز عمدتا توسط محیط در فرد به وجود می‌آیند و ریشه‌های ارثی ضعیفی را در آنها می‌توان شناسایی کرد. با این حال آن چه برای روان شناسان حائز اهمیت است، تعامل وراثت و محیط است که پیچیدگی‌های موجود در این تعامل و تاثیر آن در ویژگی‌های گوناگون شخصیتی هنوز جای پژوهش دارد.

در پیدایش هر جرمی، با تحلیل دقیق به این نتیجه می‌رسیم که محیط اجتماعی بستر کاملا مناسبی برای فرد بزهکار فراهم آورده و عامل مهمی برای پیدایش رفتار مجرمانه بوده است. اگه فساد و تباهی و بی‌بندوباری بر جامعه حاکم بشه، افراد مستعد در گرداب تباهی‌ها اسیر می‌شن و در مقابل اگه نظام اجتماعی بر معیارها و الگوهای ارزشی استوار باشه و برنامه‌های هدف دار و مشخصی طرح ریزی بشه، امکان انحراف اجتماعی تو جامعه و در میون جوون‌ها خیلی ضعیف می‌شه.

فصل اولُ هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: هستی دخت توکل
گزارشگر: ناصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول