فصل اول شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:25 به مدت 15 دقیقه

فصل اول «فصل اول» و راهکارهای تقویت و تامین مالی خانواده

سه شنبه 17 اردیبهشت 98 فصل اولُ با موضوع روز راهکارهای تقویت و تامین مالی خانواده شنیدید.

1398/02/21
|
15:24

اقتصاد خانواده مسئله‌ای علمیه و برای قشر کم‌ درآمد که اتفاقا دخل و خرجشان همخونی نداره، کاربرد‌های بیشتری داره.

همین اقتصاد خانواده می‌گه که افزایش درآمد، به معنای بهبود معاش خانواده نیست. چون افزایش درآمد افزایش هزینه‌ها رو هم به‌دنبال داره! در واقع این مدیریت هزینه‌هاست که مدیریت اقتصاد خونه و تامین مالیُ میسر می کنه.

مدیریت اقتصادی یکی از هنرهای بزرگ افراد در زندگی است که با روش‌هایی ساده می‌توان این کار را عملی کرد. برخی از افراد از توان مدیریت بالایی برخوردارند و به راحتی قادر به پس‌انداز کردن برای تامین اهداف و آرزوهای خود هستند. اما برای گروهی دیگر، سعی در تامین هزینۀ خوراک و پوشاک ماهانه یکی از تلاش‌های بزرگ زندگی محسوب می‌شود و این افراد نمی‌توانند به راحتی هزینه‌ای را پس‌انداز کنند.

اولین قدم در ایجاد بودجه، تعیین هزینه‌های ضروری یا ثابت از قبیل اجاره، قسط ماشین، قبض آب و برق است. شما می‌توانید هزینه‌های مواد غذایی و گاز را نیز در این دسته قرار دهید. این هزینه را با هم جمع کنید و از درآمد ماهانه خود کم کنید، مقدار باقی‌مانده پولی است که برای هزینه‌های اختیاری مانند تفریح، خرید، مسافرت، رستوران و ... قابل خرج کردن است.

«فصل اولُ» هر روز هفته از شنبه تا چهارشنبه بشنوید. ضمنا می‌تونید از طریق سایت رادیو جوان و بخش آرشیو برنامه‌ها این قسمت و قسمت‌های دیگه رو دریافت کنید.

گوینده: پروین کرمی
گزارشگر: ناصر یوسفیان
تهیه کننده: علی نوبخت

دسترسی سریع
فصل اول