كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

كافه راديو

گاهی هم نذر حیات وحش كنید

دكتر مجید نوائیان در بخش میز محیط زیست در برنامه كافه رادیو از رادیو جوان، درباره محیط زیست گفت‌وگو كرد.

1401/04/05
|
12:27
|

دكتر مجید نوائیان با اشاره به اینكه هفته گذشته ما میلاد امام هشتم را داشتیم، گفت: «امام رضا (ع) در حوزه محیط زیست به ضامن آهو معروف هستند و ضمانت آن آهویی كه به دست صیاد به تور صیاد افتاده بودند را كردند و ما همین جا از این نكته دینی و فرهنگی وام می‌گیریم، آنهایی كه در جوار امام رضا هستند، چون زیستگاه آهو هم در همان سمت است، یعنی منطقه خارتوران و میامی و… در آن دشت كویری و آن طرف‌ها مركز آهوان ایران آنجاست.

او افزود: «الان آهوها دم آبشخور می‌آیند به علت اینكه عطش و گرما را بخواهند بگیرند. خواهش می‌كنیم كه با موتور دنبال این آهوها نكنند. آهوهای زبان بسته له‌له زنان در گرما میفتند.
امام رضا ضامن آهو بوده است انشالله حفاظت كنند و حاجتشان را از امام رضا بگیرند. واقعا نیكی كردن به حیوانات اثر بسیار خوبی در زندگی انسان‌ها خواهد داشت.»

نوائیان بیان كرد: «نكته دیگر با توجه به شروع فصل گرما و حق‌آبه حیات وحش، یك در خواست داشتم، ما الان به كوه‌ها و مناطق پارك‌های ملی كه می‌رویم یكی از مهمان‌های نامیمون و نامانوس با طبیعت ایران، لوله‌ها پلی‌اتیلن هست كه در سر منشا چشمه‌ها و رودخانه‌ها گذاشته شده، آب را به مزارع و مفاصل دورتر می‌برند و این باعث می‌شود كه آبخور حیوانات خشك شود.»

وی تصریح كرد: «امر كشاورزی یك امر بسیار پسندیده‌ای است ولی حق‌آبه حیات وحش و آن حق آبی كه مربوط به آن باقرقره یا كوكر زبان بسته‌ای است كه تشنه می‌خواهد بیاید برای جوجه‌هایش یك آبی ببرد، این را هم‌وطنان رعایت كنند.
من بعضی از هم‌وطنان را می‌بینم كه جای تقدیر و تشكر دارد كه نذر حیات وحش می‌كنند، می‌روند چشمه‌های آبشخورها را تمیز می‌كنند، ضدعفونی می‌كنند، سر منشا را اگر گل گرفته باشد لای‌روبی می‌كنند.»

او در ادامه افزود: «بنابراین در این فصل گرم تقاضا داریم، هم از مدیران سازمان محیط زیست هم از NGO و انجمن‌های مردم و خود مردم بومی، این آبشخور حیوانات را حفاظت كنند.
واقعا كار بسیار بدی است كه سر آبشخور باقرقره می‌مانید تا باقرقره یا كوكر بیاید سر آبخور، آن زمان گل میلیونی باقرقره بود، دیگر باقرقره‌ای نمانده كه بخواهد تشنه بیاید كه شما بخواهید سرآبخور آن را با تیر بزنید.
دوستان شكارچی، دوران آبشخور باقرقره گذشت، آن مال 200 سال پیش بوده است. دیگر الان ظرفیت این در كشور وجود ندارد.»


برنامه كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كافه رادیو