كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

كافه راديو

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان همدان با 12 بخش

آقای مسعود ویژه، دبیر این جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان، در برنامه كافه رادیو از رادیو جوان، روز سه‌شنبه 24 خرداد درباره این جشنواره گفت‌وگو كرد.

1401/03/25
|
15:55
|

بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان از اول تا ششم تیرماه با شعار «تئاتر پرواز پروانه‌های خیال» در شهر تاریخی همدان آغاز خواهد شد.

مسعود ویژه در پاسخ به این پرسش كه آیا همه تئاترها در شهر همدان است یا در شهرهای اطراف استان هم هست، گفت: «تدابیری كه در این دوره در نظر گرفتیم این است كه در 10 سالن شهر همدان و 9 سالن شهرستان‌های استان همدان فعالیت داشته باشیم.»

او افزود: «ما تلاش كردیم كه به صورت غیر متمركز انجام شود و همه رویدادها در مركز استان نباشد.

حواشی شهر و مناطق مختلف استان هم از این اتفاق بهره ببرند ضمن اینكه برخی از آثار به صورت زنده از تلویزیون هم پخش می‌شود و هم‌وطنان عزیز برخی از اكران‌ها را از طریق فضای مجازی هم می‌توانند ببینند و بهره‌مند شوند.»

مسعود ویژه درباره بخش‌های این جشنواره گفت: «در این دوره ما 12 بخش در نظر گرفتیم. بخش رقابتی و غیر رقابتی.

در بخش رقابتی بخش مسابقه تئاتر خردسال، مسابقه تئاتر كودك، مسابقه تئاتر نوجوان، مسابقه خیمه شب بازی و نقالی و مسابقه نمایشنامه‌خوانی است.

بخش غیر رقابتی شامل بخش بین‌الملل، تئاتر با اجرای كودكان و نوجوانان و…»

دبیر این جشنواره بین‌المللی تئاتر كودك و نوجوان درباره بخش بین‌الملل گفت: «پنج كشور یونان، تركیه، عراق، ارمنستان و ایتالیا در بخش بین‌الملل شركت كرده‌اند.

امسال حدودا 70 گروه نمایشی، بین‌المللی و داخلی حضور دارند كه به نسبت دوره‌های گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.»

او بیان كرد: «ما پیش‌بینی می‌كنیم كه به صورت مستقیم بیش از 100هزار نفر از مردم همدان كه عمدتا مخاطبین ما كودكان و نوجوانان هستند بتوانند از این برنامه‌ها استفاده كنند.»

او در پاسخ به این پرسش كه آیا بخش دانش آموزی هم دارید، گفت: «بله، غیر از گروه‌های حرفه‌ای، دانش آموزان از شهرهای مختلف هم شركت می‌كنند. در بخش غیر رقابتی، حدود 10 گروه دانش آموزی هستند.»

آقای ویژه درباره داوران این جشنواره گفت: «در بخش داوری هم اساتید همدانی و هم داوران كشوری در این جشنواره هستند.»

مسعود ویژه در پاسخ به این پرسش كه آیا سالن‌های تئاتر استاندارد و حرفه‌ای هستند، گفت: «اتفاقی كه در سال‌های اخیر افتاده این است كه میزبانی همدان باعث شده ایراداتی كه احیانا اگر در سالن‌ها بوده، برطرف شود و تقریبا می‌شود اعلام كرد كه تمامی سالن‌های ما از استانداردهای لازم برخوردار است.»

او در آخر گفت: «ما تلاشمان این است كه با اجرای چنین برنامه‌هایی فضای پرنشاطی را برای مردم خوب سرزمین‌مان به خصوص كودكان و نوجوانان عزیز ایجاد كنیم. انشالله در بخش‌های بعدی فرصتی پیش بیاید از رویدادهای جشنواره اطلاع رسانی را انجام می‌دهیم.»


برنامه كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
كافه رادیو