كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو جوان

كافه راديو

فضای سبز تهران بجاش كاشت گیاهان بومی، به گونه های هرجایی روی آورده است

دكتر مجید نوائیان در برنامه كافه رادیو در روز یكشنبه 15 اسفند در مورد اهمیت كاشت درخت و بخصوص درختان بومی ایرانی با برنامه كافه رادیو گفت‌وگو كرد.

1400/12/17
|
11:42
|

دكتر نوائیان ضمن اشار به این موضوع كه بخشنامه‌های غلط و سوء مدیریت‌ها بیشتر از همه به منابع آب ما ضربه زده است گفت: «در مورد درختكاری یكی از كارهایی كه باید انجام بدهیم این است كه از سویه‌های بومی كشور خودمان و بومی مناطق مختلف استفاده كنیم. یعنی كاشت گیاهانی كه اصطلاحاً به آنها سوزنی برگ‌ها می‌گویند، كه برگ‌های آنها به خاطر خاصیت اسیدی كه دارد می‌بینیم حتی در همین جنگل لویزان تهران، هیچ پرنده‌ای روی این‌ها لانه نمی‌كند.
به خاطر اینكه سویه ایرانی نیستند و مكان مناسبی برای پرندگان نیستند.
نواییان تصریح كرد : ما باید بتوانیم از درختان بومی كشور خودمان برای كاشت درخت استفاده كنیم.
در یك دوره‌ای آمدند و برای درختكاری بعضی از مناطق برای ایجاد فضای سبز، سویه‌های مختلف سوزنی برگان را كاشتند.
اگر دقت كرده باشید این سوزنی برگ‌ها مثلاً در پارك چیتگر یا بوستان یاس یا دیگر بوستان‌ها، حتی زیر آنها هیچ علفی در نمی‌آید.
به خاطر اینكه این سوزنی برگ‌ها خاك را اسیدی می‌كند و یكی از معضلات شهری همین است و به همین دلیل است كه فضای سبز تهران به توت‌های كاكوزا یا چنار یا گونه‌های بومی هر جایی روی آورده است .
از قدیم چنار برای تهران بوده، بلوط برای جنگل‌های زاگرس بوده و ... حتی در مناطق كویری ایران اگر قرار است درختی بكاریم باید گیاهان بومی آن منطقه را بكاریم.
اولین نكته این است كه آن‌هایی كه هستند را باید حفظ كنیم و برای افزایش سرانه فضای سبز یكی از نكاتی كه می‌توانیم رعایت كنیم استفاده از سویه‌های بومی و سویه‌های سازگار با اقلیم هر منطقه را بكاریم».
مجید نوائیان در ادامه گفت‌وگو برای شناخت گیاهان بومی هر منطقه گفت: «منابع مختلفی برای شناخت گیاهان وجود دارد برای مثال برای تشخیص گیاهان بومیان منطقه می‌توانیم كتاب راهنمای صحرایی گیاهان ایران مجید اسكندری را بخوانیم.
اما راحت‌ترین راه این است كه اطراف خود را ببینیم، درخت‌هایی كه در اطراف می‌بینیم همان درخت‌های بومی آن منطقه است كه می‌توانیم آنها را بكاریم.
بعضی از افراد سفری به خارج از كشور می‌روند مثلاً كشورهای آمریكای شمالی كه نمادش یخ و صخره و كاج و سرو است، خوش‌شان می‌آید و می‌خواهند در كشور خودمان این‌ها را پیاده كنند.
ما در كشور خودمان گیاهان خاصی داریم كه در كشورهای دیگر وجود ندارد، باید از كشور خودمان استفاده كنیم كه با اقلیم خودمان سازگارتر است».

برنامه كافه رادیو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 به مدت 40 دقیقه به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.
پایان پیام

دسترسی سریع
كافه رادیو