دوباره آسمان آبی دوشنبه ها از ساعت 23:00 به مدت 30 دقیقه

رادیو جوان

دوباره آسمان آبی

دود قد كشیدن شهرها به چشممان می رود

افزایش حریم شهرها با آلودگی های زیست محیطی همراه است كه كنترل آن عملا از دست دولت خارج است .برنامه "دوباره آسمان آبی" در ادامه روال هفته گذشته خود به راه های رسیدن به آسمان آبی اختصاص داشت .

1396/11/04
|
13:34
|

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛ برنامه "دوباره آسمان آبی" در ادامه روال هفته گذشته خود به راه های رسیدن به آسمان آبی اختصاص داشت . مشاركت مردم در رسیدن به هوای پاك امری است كه كمتر كسی می تواند آن را انكار كند و عامل انسانی را یكی از موثر ترین امور به این مهم نداند .

كارشناس برنامه درباره این اصل مشخص در دستیابی به هوای پاك تغییر سبك زندگی را یكی از عوامل مهم در آلوده سازی هوای این روزهای برخی از شهرهای كشور خواند و افزود : امروز و با تغییر سبك زندگی منجمله سبك معماری های جدید ، آلودگی ها در كلانشهرها روبه فزونی رفته است .

به عنوان مثال در شهر یزد بادگیرها در گذشته حكم خنك كننده و گرم كننده منازل را یدك میكشیدند و همه شهرهای كشور كه با یك سبك خاص در كل جهان شهره بودند ، امروز یكسان ساخته می شوند كه این موضوع خود یك عامل آلودگی است .

موتورخانه هایی كه در فصول سرد سال باید مدام گرما تولید كنند و سوخت حاصل از فعالیت آنان وارد هوا می شود . مبحث دیگر موثر در افزایش آلودگی هوا را می توان توسعه روزافزون و بدون حساب شهرها دانست كه این افزایش حریم شهرها با آلودگی های زیست محیطی همراه است كه كنترل آن عملا از دست دولت خارج است و باید باد و باران به كمك ریه های شهروندان بپیوندد .

در حالیكه بسیاری از كشورهای جهان امروزه سبك ساخت و ساز در ایران قدیم را یكی از به صرفه ترین راهكارها برای كاهش انرژی می دانند و در حال پیاده كردن این مدل هستند ، در كشور خود ما این سبك در حال فراموش شدن است !
برنامه "دوباره آسمان آبی" شامگاه هر دوشنبه به موضوع رسیدن به هوایی پاك اختصاص دارد.

مارا از آرشیو دنبال كنید.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
دوباره آسمان آبی