نبض شنبه تا چهارشنبه از ساعت 23:30 به مدت 15 دقیقه

بزرگی طحال و اعتیاد و مضراتی كه برای فرد معتاد دارد در برنامه نبض شنبه سوم اسفند درباره بزرگی طحال و اعتیاد و مضراتی كه برای فرد معتاد دارد صحبت شد

طحال، عضوی 250 گرمی و به اندازه مشت بسته انسان است كه از دستگاه لنفاوی محسوب می شود و زیر قفسه سینه و سمت چپ بدن قرار گرفته است.

1398/12/03
|
11:00

وقتی صحبت از درمان بزرگی طحال می شود ذهن متخصصان معطوف به درمان بیماری ها و علل ثانویه ای می شود كه به بزرگی طحال منجر شده است. بزرگ شدن طحال بیشتر علل عفونی، ویروسی و باكتریایی دارد و در درجه دوم به اشكالات جریان خون و نارسایی های كبدی مربوط می شود. یعنی اگر كبد دچار مشكل و التهاب بشود به طحال فشار می آورد. در برخی موارد، بیماری هایی چون روماتیسم و برخی از انواع تالاسمی و حتی در مواردی تومورهای طحال نیز به بزرگ شدن آن منجر می شود.نكته مهم در درمان بزرگی طحال آن است كه بسیاری از افراد می توانند فقط با درمان علل و بیماری های ثانویه ای كه به بزرگی طحال منجر شده است، اصلاح الگوی فعالیت شان و نیز مراقبت از ابتلا به بیماری های عفونی به درمان موثر این مشكل دست یابند و برخی دیگر نیز باید تن به جراحی بدهند و این عضو از بدنشان را خارج كنند. بیماری های لثه به صورت خفیف یا شدید، در معتادان به مواد مخدر وجود دارد. این افراد معمولا لثه هایی قرمز رنگ دارند كه با خونریزی همراه است.افرادی كه معتاد می شوند، مسئولیت پذیری خود را در قبال زندگی از دست می دهند و به فردی بی مسئولیت تبدیل می شوند. متاسفانه آنها در مورد مسایل مربوط به سلامت شخصی خود هم احساس مسئولیت نمی كنند؛ مثلا به وفور مشاهده شده كه این افراد، بیماری لثه خود را درمان نمی كنند و در نهایت با بیماری حاد لثه و از دست دادن دندان ها مواجه می شوند.

دسترسی سریع
نبض