نبض هر روز از ساعت 17:00 به مدت 15 دقیقه

ایدز در افرادی كه به مراكز درمان مراجعه كرده اند در برنامه نبض جمعه دهم اسفند درباره ایدز در افرادی که به مراکز درمان مراجعه کرده اند صحبت شد

57 درصد بیماران مبتلا به بیماری ایدز به مراکز مراقبتی و درمانی مراجعه کرده اند. از این تعداد حدود 92 درصد دارو مصرف می کنند که این موضوع موفقیت بزرگی است.

1397/12/11
|
10:03

تخمین زده می شود که تعداد مبتلایان به این بیماری در کشور بیش از 59 هزار نفر باشد.ایران درمراقبت و درمان مبتلایان به ایدز نه تنها درمنطقه بلکه در جهان پیشرو است.این اقدام مهم به دلیل ایجاد بسترهای مناسب در ساختار سیستم سلامت کشور فراهم شده است. آزمایش و داروها به صورت رایگان در اختیار بیماران ایدز در کشور ما قرار می گیرد.براساس آخرین بررسی ها شیوع بیماری در معتادان تزریقی 13.8 درصد است که بررسی دیگری را امسال انجام شده که امیدواریم این درصد کاهش چشمگیری یابد. اقدامات خوبی برای جلوگیری از این راه انتقال انجام گرفته و کشور ما در زمینه خون سالم پیشرو است. راه انتقال این بیماری از استفاده از سرنگ مشترک و معتادان تزریقی به روابط جنسی تغییر یافته است.در حال حاضر 200 مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در سطح کشور فعال است و خدمات لازم را به مراجعه کنندگان ارایه می‌دهند.خدمات مراقبت و درمان افراد مبتلا، خدمات بررسی وضعیت بالینی، آزمایشگاهی و داروهای مورد نظر و همچنین افزایش آگاهی، مشاوره، توانمندسازی مبتلایان در جهت پذیرش بیماری، نقش پایبندی و ماندگاری بر درمان در ارتقای سلامت فرد وانجام خدمات پیشگیری از اچ آی وی به صورت فعال را شامل می‌شود.

دسترسی سریع
نبض