نبض هر روز از ساعت 17:00 به مدت 15 دقیقه

همراهی خانواده ها در ترك اعتیاد در برنامه نبض پنجشنبه بیست و دوم شهریور درباره همراهی خانواده ها در ترک اعتیاد صحبت میکنیم.

خانواده درمانی اساس نجات فرد معتاد از اعتیاد است. فرد معتاد برای بهبود نیازمند حمایت‌های همه جانبه خانواده، جامعه و تغییر رفتار اطرافیان است.

1397/06/22
|
08:49

بدون شک خانواده در پیشگیری از ابتلا، تشخیص و جلوگیری از احتمال عود مصرف مواد مخدر بسیار مهم است به گونه‌ای که بسیاری از فعالان این حوزه متعقدند بدون همراهی اعضای خانواده، درمان فرد معتاد امکانپذیر نیست. بنبراین فرد معتاد علاوه بر درمان‌های فردی نیاز به درمان‌های گروهی دارد.طی ده‌های اخیر نتایج تحقیقات نشان می‌دهد به جای اینکه بگذاریم زمان بگذرد و فرد به خود بیاید با آگاهسازی فرد نسبت به زندگی آینده و عواقب اعتیاد زمینه‌ای را فراهم کنیم که زودتر به خود بیاید. شاید در اصطلاح این اقدام نوعی «اجبار» باشد اما قطعا پاسخگو و ضروری است.براینکه ترک اعتیاد نتیجه‌بخش باشد خانواده فرد معتاد نیز برای دریافت مشاوره‌های لازم و نحوه برخورد صحیح با فرد معتاد باید تحت درمان قرار بگیرد بنابراین مداخلات مشاوره‌ای برای خانواده‌ها نیز ضروری است.هفته‌ها و ماه‌های ابتدایی پس از ترک اعتیاد بسیار مهم است به همین دلیل به خانواده‌ها توصیه می‌شود مدت‌ها پس از ترک اعتیاد فضا و محیط خانه را برای فرد بهبود یافته مناسب نگه‌دارند. متاسفانه برخی خانواده‌ها بر این عقیده هستند که درمان پس از سم‌زدایی انجام می‌شود اما این در حالی است که پس از سم‌زدایی درمان‌ها آغاز می‌شود و فرد بهبود یافته نیازمند حمایت و کمک‌های همه جانبه از سوی اطرافیان و جامعه است بنابراین ضروریت خانواده‌ها برای بهبود سریع‌تر فرد معتاد در خصوص نحوه برخورد و رفتار آموزش و اطلاعات لازم را کسب کنند.

دسترسی سریع
نبض