صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنج شنبه و جمعه از ساعت 12:15 به مدت 10 دقیقه

مروری بر زندگی و آثار شاعر نامی ، سعدی شیرازی


"با من ورق بزن" شما را به محفل کتاب و کتابخوانی دعوت میکند.
" با من ورق بزن " در 96/02/01

اول اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت سعدیه. به همین مناسبت مرور کوتاهی خواهیم داشت بر زندگی و آثار سعدی شیرازی.
درباره نام و نام پدر شاعر و هم چنین تاریخ تولد سعدی اختلاف زیادی وجود داره. سال تولد سعدی رو از 571 تا 606 هجری قمری تخمین زدن و تاریخ درگذشتشُ هم سال های 690 تا 695 نوشتن .سعدی در شیراز متولد شد و هنوز کودکی بیش نبود که پدرش در گذشت .آنچه مسلمه اینه که اغلب افراد خانواده سعدی اهل علم و دین و دانش بودند. سعدی در این باره می گه:

همه قبیله ی من، عالمان دین بودند مرا معلم عشق تو، شاعری آموخت


سعدی پس از تحصیل مقدمات علوم از شیراز به بغداد می ره و در مدرسه ی نظامیه دانششُ تکمیل می کنه. او در نظامیه بغداد که مهم ترین مرکز علم و دانش اون زمان به حساب می اومد، در درس استادان معروفی مثل سهروردی شرکت می کنه .سعدی پس از این دوره به حجاز، شام، سوریه می ره و در آخر راهی سفر حج می شه.


سعدی در روزگار سلطنت اتابک ابوبکر بن سعد به شیراز برمی گرده و در همین ایام دو اثر جاودان بوستان و گلستانُ خلق می کنه، و به نام اتابک و پسرش سعد بن ابوبکر ثبت می کنه. برخی معتقدن که او لقب سعدی رو نیز از همین نام، یعنی سعد بن ابوبکر گرفته.

آثار سعدی به دو گروه منظوم و منثور تقسیم می شن. شاهکار منثور او گلستانه . گلستان سعدی در هشت باب تنظیم شده. در سیرت پادشاهان، در اخلاق درویشان، در فضیلت قناعت، در فواید خاموشی، در عشق و جوانی، در ضعف و پیری، در تاثیر تربیت و در آداب صحبت. سعدیِ شیرین سخن چه زیبا گلستانشُ توصیف می کنه و می گه:
به چه کار آیدت زگل طبقی از گلستان من ببر ورقی
گل همین پنج روز و شش باشد وین گلستان همیشه خوش باشد


منظومه بوستان که زاده خیال و جهان آرمانی و مطلوب سعدیه، آکنده از نیکی، ایمان، پاکی و صفاست. در این گلزار، شاعر با گشودن ده باب به روی کسانی که قصد سیر و سیاحت در این فضای معنوی رو دارن، اونها رو به شهری آرمانی رهبری می‏ کنه که در چشم انداز زیبای اون، انسان بر اوج قلّه آدمیت بر می ایسته و از هر چه پستی و نامردمیه، پاک می‏ شه. باب های بوستان سعدی عبارت اند از: عدل - احسان - عشق - تواضع - وفا - ذکر - تربیت - شکر ـ توبه – مناجات و ختم کتاب ، که شاعر تاریخ تمام شدن کتاب رو در سال 655 هجری قمری بیان کرده.

_برگ دوم نکاتی در باره ی نحوه ی داستان نویسی با کارشناسی فرزام شیرزادی

_ برگ سوم دانستنی هایی از دنیای کتاب

"با من ورق بزن "به نویسندگی سهیلا خدادادی, ویراستاری الهام اشجع , گویندگی لاله اکبری و تهیه کنندگی زهرا عبداله زاده .
"با من ورق بزن " جمعه ساعت 11/30 از گروه جوان و اندیشه ی شبکه رادیویی جوان.

مرتبط با این خبر

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب

  • معرفی کتاب