با من ورق بزن پنج شنبه و جمعه از ساعت پنج شنبه 11:20 جمعه 11:30 به مدت 15 دقیقه

معرفی كتاب معرفی کتاب

سفر به دنیای کتاب

1397/06/28
|
19:29


#با_من_ورق_بزن در 97/06/30

_برگ اول :کتابی که امروز می خواهیم به شما عزیزان معرفی کنیم، "فراموشان" نام داره. این کتاب به قلم داوود غفارزادگان هست و اولین بار در سال 1386 در انتشارات قدیانی به چاپ رسیده.

"فراموشان" نوشتۀ داوود غفارزادگان از شش روایت تشکیل شده. «روایت قاصد والی مدینه»، «روایت همسر زهیر بن قین»، «روایت یکی از سربازان حربن یزید ریاحی»، «روایت غلام عبیدالله بن زیاد»، «روایت یک کاتب گمنام» و «روایت قیس بن اشعث».
داوود غفارزادگان در فراموشان به سراغ کسانی رفته که از نگاه مقتل نویسان پوشیده موندند و فراموش شدند. اگرچه روایت این نویسنده سرانجام حادثه بزرگ عاشورا رو بازگویی می کنه، اما این بار افرادی مانند تامه؛ والی مدینه، همسر زهیر بن قین و یکی از سربازان حر بن زید ریاحی راویان واقعه کربلا هستند.
از ویژگی های فراموشان نحوۀ روایت نویسنده است. تاکنون در مقاتل، حادثه عاشورا و وقایع قبل و بعد از اون، در یک روایت کلی و یکپارچه بیان می شد و در نهایت با یک فصل‌بندی، بخش های مختلف این ماجرا از هم تفکیک می شد، اما کل واقعه در قالب یک روایت بود. در حالی که مؤلف، این واقعه رو به شکل داستان هایی جداگانه دیده که هر کدوم هم راوی خودشُ داره. این داستان ها وقتی کنار هم چیده می شوند، کلیت حادثه کربلا و شهادت امام حسین(ع) رو ترسیم می کنند، ولی به تنهایی نیز دارای مزیت و معنا هستند. این شیوه روایی، نزدیک شدن به یک واقعه تاریخی، از زاویه ای مدرنه. یعنی داوود غفارزادگان بدون آن که عنصر خیالُ بیش از حد وارد ماجرا کرده باشه، بار و تمرکز خیال پردازی‌اشُ بر روی نحوۀ روایت خود گذاشته.

_برگ دوم: نحوه ی داستان نویسی با کارشناسی فرزام شیرزادی


#سهیلا_خدادادی_نویسنده
#بهار_گیویان_ویراستار
#لاله_اکبری_گوینده
#زهرا_عبداله_زاده_تهیه_کننده

#با_من_ورق_بزن جمعه ساعت 12/30 #گروه_جوان_اندیشه
#شبکه_رادیویی_جوان.


دسترسی سریع
با من ورق بزن