با من ورق بزن پنج شنبه و جمعه از ساعت پنج شنبه 11:20 جمعه 11:30 به مدت 15 دقیقه

معرفی كتاب معرفی کتاب

سفر به دنیای کتاب

1397/04/20
|
22:56

" با من ورق بزن " در97/04/21

_برگ اول :کتابیُ که در این برنامه می خوایم به شما عزیزان معرفی کنیم، کتاب" بادبادک باز"، نوشته ی خالد حسینی است و ترجمۀ مهدی غبرایی. این ترجمه در ایران اولین بار در سال 1382 در انتشارات نیلوفر به چاپ رسیده.

خالد حسینی در سال 1965 از پدری تاجیک و مادری پشتو در افغانستان متولد شد. بیشترین شهرت خالد حسینی به خاطر نوشتن دو اثر «بادبادک باز» و «هزار خورشید تابان» است. بادبادک باز اولین اثر خالد حسینی، روایت دوستیِ امیر و حسن است. امیر در 12 سالگی به یار همیشگی خودش یعنی حسن خیانت می‌کنه و این گناه تا سال‌ها مانند استخوانی در گلو، آزارش می ده و حتی شادترین لحظات زندگی رو براش تیره و تار می کنه. در سال 1979 با حمله روس‌ها به افغانستان، امیر همراه پدرش از افغانستان فراری می شه و خودشو به آمریکا می رسونه و تمام روزهای تلخ و شیرین گذشته رو هم در ذهن خود می بره. در این زمان طالبان ،حسن و همسرش رو به جرم هزاره بودن به قتل می رسونن و تنها پسری معصوم به نام سهراب از اون ها به یادگار می مونه؛ پسری که در دستان طالبان اسیر می‌شه. امیر با شنیدن این داستان، به خاطر جبران خیانتش به حسن، تصمیم می گیره برای نجات سهراب از امریکا به افغانستان بیاد. در برگی از کتاب "بادبادک باز" نوشته ی خالد حسینی می خوانیم:

بابا گفت: اگر مردی را بِکُشی، یک زندگی را می دزدی، حق زنش را از داشتن شوهر می دزدی، جق بچه هایش را از داشتن پدر می دزدی. وقتی دروغ می گویی، حق کسی را از دانستن حقیقت می دزدی. وقتی تقلب می کنی، حق را از انصاف می دزدی، می فهمی؟...

_برگ دوم : نکاتی در باره ی داستان نویسی با کارشناسی فرزام شیرزادی

_برگ سوم :دانستنی هایی از دنیای کتاب

"با من ورق بزن "به نویسندگی سهیلا خدادادی, ویراستاری سید فریبرز نوربخش، گویندگی لاله اکبری و تهیه کنندگی زهرا عبداله زاده .
"با من ورق بزن " پنجشنبه ساعت 11/25 از گروه جوان و اندیشه ی شبکه رادیویی جوان.

دسترسی سریع
با من ورق بزن