کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

جنگ جهانی دوم جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم، جنگی فراگیر بین اول سپتامبر 1939 تا دوم سپتامبر 1945 بود. البته درگیری‌های مرتبط با این جنگ از چند سال پیش از آن آغاز شده بود. این جنگ بسیاری از کشورهای جهان از جمله تمامی ابرقدرت‌های روز را درگیر خود کرده بود.

1397/09/11
|
12:00

آدولف هیتلر، رهبر حزب ملی سوسیالیست کارگران آلمان بود. او بین سال‌های 1933 تا 1934 صدراعظم آلمان، و از 1934 به بعد، هم‌زمان در مقام پیشوای رایش بزرگ آلمان حکومت کرد. هیتلر به عنوان کهنه‌سرباز مدال‌دار جنگ جهانی اول، در سال 1920 به حزب ملی‌گرای نازی پیوست و در سال 1921 به ریاست آن رسید. او پس از زندانی شدن به خاطر شرکت در کودتای نافرجام ملی گرایان در سال 1923، با ترویج ایده‌های ناسیونالیستی، ضد کمونیستی و یهودستیزی و ایراد سخنرانی‌های پرشور، حامیان بسیاری در سطح کشور آلمان برای حزب نازی به دست آورد.

حزب نازی پیروز مجلس رایشستاگ و هیتلر در سال 1933 به مقام صدراعظمی رسید. سیاست مجموعه‌ی ارتشی-صنعتی آلمان توانست قوای تحلیل رفته‌ی این کشور را ترمیم و آن را تبدیل به یکی از قدرت‌های برتر اروپا در زمان خود کند. هیتلر سیاست خارجی خود را با هدف احیای امپراتوری سابق رایش آلمان با تصرف فضای حیاتی بیشتر دنبال کرد. یکی از دلایل اولیه و عمده‌ی وقوع جنگ جهانی دوم تهاجم به لهستان در 1939 به دست هیتلر بود که در نتیجه بریتانیا و فرانسه به آلمان اعلام جنگ کردند.

«کاوشگر» برنامه‌ای علمی است که شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 صبح از شبکه‌ی رادیویی جوان پخش می‌شود. برای شنیدن این برنامه می‌توانید به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه کنید.

دسترسی سریع
کاوشگر