كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

جنگ جهانی دوم جنگ جهانی دوم

جنگ جهانی دوم، جنگی فراگیر بین اول سپتامبر 1939 تا دوم سپتامبر 1945 بود. البته درگیری‌های مرتبط با این جنگ از چند سال پیش از آن آغاز شده بود. این جنگ بسیاری از كشورهای جهان از جمله تمامی ابرقدرت‌های روز را درگیر خود كرده بود.

1397/09/11
|
12:00
|

آدولف هیتلر، رهبر حزب ملی سوسیالیست كارگران آلمان بود. او بین سال‌های 1933 تا 1934 صدراعظم آلمان، و از 1934 به بعد، هم‌زمان در مقام پیشوای رایش بزرگ آلمان حكومت كرد. هیتلر به عنوان كهنه‌سرباز مدال‌دار جنگ جهانی اول، در سال 1920 به حزب ملی‌گرای نازی پیوست و در سال 1921 به ریاست آن رسید. او پس از زندانی شدن به خاطر شركت در كودتای نافرجام ملی گرایان در سال 1923، با ترویج ایده‌های ناسیونالیستی، ضد كمونیستی و یهودستیزی و ایراد سخنرانی‌های پرشور، حامیان بسیاری در سطح كشور آلمان برای حزب نازی به دست آورد.

حزب نازی پیروز مجلس رایشستاگ و هیتلر در سال 1933 به مقام صدراعظمی رسید. سیاست مجموعه‌ی ارتشی-صنعتی آلمان توانست قوای تحلیل رفته‌ی این كشور را ترمیم و آن را تبدیل به یكی از قدرت‌های برتر اروپا در زمان خود كند. هیتلر سیاست خارجی خود را با هدف احیای امپراتوری سابق رایش آلمان با تصرف فضای حیاتی بیشتر دنبال كرد. یكی از دلایل اولیه و عمده‌ی وقوع جنگ جهانی دوم تهاجم به لهستان در 1939 به دست هیتلر بود كه در نتیجه بریتانیا و فرانسه به آلمان اعلام جنگ كردند.

«كاوشگر» برنامه‌ای علمی است كه شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 صبح از شبكه‌ی رادیویی جوان پخش می‌شود. برای شنیدن این برنامه می‌توانید به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه كنید.

دسترسی سریع
كاوشگر