كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

قفل و كلید دست كاوشگران جوان شاه كلید همه قفل ها در كاوشگر

روزانه بارها و بارها از قفل و كلید برای باز كردن درمنزل،اتومبیل،دفتر كار و ... استفاده می كنیم. از هشت هزار سال قبل كه قفلها و كلیدها در زندگی بشر نقش و سهمی داشتند تا به حال دچار تغییر و تحول بسیار شده اند. "كاوشگر" 3 آذر بررسی كرده است.

1397/09/05
|
12:45
|

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیو جوان؛ روزانه بارها و بارها از قفل و كلید برای باز كردن درمنزل،اتومبیل،دفتر كار و ... استفاده می كنیم. از هشت هزار سال قبل كه قفلها و كلیدها در زندگی بشر نقش و سهمی داشتند تا به حال دچار تغییر و تحول بسیار شده اند. "كاوشگر" 3 آذر بررسی كرده است.

اولین قفل را چه كسی ساخت؟ درگذشته قفلها و كلیدها به چه شكل بوده اند و حالا چقدر تنوع در آنها داریم؟ در آینده قفلها و كلید ها به چه شكلی درخواهند آمد؟ پلی برای قفلهای بی كلید؟ در كاوشگر 3 آذر دو گفتگو تقدیم شما شد؛ ابتدا با مرتضی علیزاده كارشناس سیستم امنیتی و سپس آقای خواجه علی قفل ساز از شاگران استاد احمدنیك زاد قفل ساز.

قفل‌های ضامن‌دار صدها سال، تنها وسیله اطمینان بخش برای مردمان به‌شمار می‌رفت. در واقع ضامن‌ها همان برآمدگی‌های اطراف سوراخ كلید در قفل هستند، به‌طوری‌كه اگر كلیدی، شیارهائی متناظر با ضامن‌ها نداشته باشد، گردانیدن و حركت آن در قفل ممكن نیست. طی قرن‌های متمادی، قفل سازها ابتكارهای فراوانی در طرح ضامن‌ها ارائه كردند و در نتیجه، كلیدهای پرپیچ و خمی پیدا شد. رومیان، كلیدهای كوچكی هم می‌ساختند و آن‌ها را به‌عنوان انگشتر به دست می‌كردند؛ همچنین علاوه بر قفلهای ثابت، قفل قابل انتقال را هم وارد كار كردند.

در چین و مصر بیش از 4000 سال قبل از نوعی قفل چوبی استفاده می‌شد. در قرن پانزدهم میلادی، صنعت گران اروپایی قفل‌های ساده‌ای از فلز ساختند. اولین بار قفل‌های طرح جدید را رابرت بارون و جوزف برامه در دههٔ 1780 میلادی در انگلستان ساختند.در هزارهٔ دوم ق. م در مصر و بین‌النهرین قفل كردن خزانه‌ها و انبار‌های گندم و پرستشگاه‌ها متداول بوده‌است. به نظرمی‌رسد كه رومی‌ها پاره‌ای از این نوع قفل و كلید‌ها را از كشورهای مدیترانه‌ای بدست آورده است. پاره‌ای ازقفل‌های ایرانی همانندقفل‌های مصری و یونانی است و برخی دیگرمانندقفل‌های رومی می‌باشند. برخی به قفل‌های چینی و هند ی میماندوتعدادی هم مانندقفل‌هایی است كه دراروپاازقرون وسطی تا انقلاب صنعتی بكاربرده می‌شد. قفل‌ساز ایرانی یك كوره متوسط بادم فانوسی داردكه شكل‌های مختلف قفل را به كمك آن تهیه می‌كند. لحیم كاری آنرادربوته‌های گلی كوچك انجام می‌دهد.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
كاوشگر