کاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

معلولین چه می خواهند؟ آیا برای معلولین ذهنی قانون حمایتی وجود دارد؟

«کاوشگر» 27آبان درباره‌ی معلولین و قوانین حمایتی ایشان و مشخصا درباره‌ی معلولان ذهنی و مشکلاتی که خانواده‌های ایشان را درگیر کرده و نقش دولت و بهزیستی برای کمک این افراد و خانواده هایشان صحبت کرد.

1397/08/27
|
18:19

معلولیت ذهنی یا ناتوانی عقلانی اختلالی است که در طول دوره‌ی رشد شروع می‌شود و کمبودهای عقلانی و عملکرد انطباقی را در زمینه‌های مفهومی، اجتماعی و عملی در بر می‌گیرد. در چهارمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی این اختلال با عنوان عقب ماندگی ذهنی مطرح می‌شد، اما در پنجمین راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی عنوان ناتوانی عقلانی جانشین اسامی دیگر شد.

برای تشخیص این که فرد مورد به معلولیت ذهنی دچار است این سه مورد باید در او دیده شود:

الف. نقص در عملکرد ذهنی، مثل استدلال، حل مسئله، برنامه‌ریزی، تفکر انتزاعی، قضاوت، یادگیری تحصیلی و یادگیری از تجربه. این نقص‌ها را هم سنجش بالینی و هم آزمون‌های استاندارد شده باید تأیید کنند.

ب. نقص در عملکرد سازگارانه که به ناتوانی در رسیدن به استانداردهای رشدی و اجتماعی-فرهنگی برای استقلال شخصی و مسئولیت اجتماعی منجر می‌شود. بدون کمک مداوم نقص‌های موجود در عملکرد سازگارانه باعث می‌شوند فرد در یک یا چند فعالیت زندگی روزمره (مثلا ارتباط برقرار کردن با دیگران، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، و زندگی مستقل) و در چند محیط (مثلا، خانه، مدرسه، کار و جامعه) محدودیت عملکرد داشته باشد.

ج. شروع نقص‌های ذهنی و سازگارانه در طول دوره‌ی رشد (قبل از 18 سالگی).

«کاوشگر» شنبه تا چهارشنبه ساعت 9:00 از شبکه‌ی رادیویی جوان پخش می‌شود. شما می‌توانید برای شنیدن این برنامه به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه فرمایید.

دسترسی سریع
کاوشگر