كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

نوبل ارزشمند ترین جایزه جهان جایزه‌ی نوبل به چه كسانی تعلق می‌گیرد

هر سال هر یك از جوایز حداكثر به سه نفر اهدا می‌شود. هر جایزه عبارت است از یك مدال طلا، یك دیپلم افتخار و مبلغی پول. در حال حاضر، مبلغ اهدایی در حدود 10 میلیون كرون سوئد، اندكی بیش از یك میلیون یورو یا 1٫3میلیون دلارامریكاست.

1397/08/21
|
18:10
|

جایزه‌ی نوبل معتبرترین جایزه‌ای است كه در حوزه‌های علمی به دانشمندان تعلق می‌گیرد. جایزه‌ی نوبل در سال 1895، به وصیت كارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی، آلفرد نوبل كه بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند، پایه‌گذاری شد. در سال 1901 میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیك، شیمی، فیزیولوژی و پزشكی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می‌گیرد كه بیشترین خدمت را به مردم كرده باشند. اگرچه وصیت‌نامه‌ی نوبل، بنیانگذار این جوایز بود، طرح او كامل نبود و به دلیل پاره‌ای از موانع 5 سال طول كشید تا بنیاد نوبل تأسیس شود. در 10 دسامبر سال 1901 نخستین جوایز نوبل اهدا شد.

ششمین جایزه، یعنی جایزه‌ی یادبود نوبل علوم اقتصادی، را نیز در سال 1968 میلادی بانك مركزی سوئد پایه‌گذاری كرد كه البته در فهرست جوایز مرتبط با بنیاد نوبل جایی ندارد.

در این قسمت از برنامه با ذوالفقار دانشی و محمدحسین جهان پناه، روزنامه نگار علمی، صحبت شد. برای شنیدن این برنامه می‌توانید به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه كنید.

دسترسی سریع
كاوشگر