كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

لشگرموریانه ها دنیای شگفت انگیز موریانه‌ها

بسیاری از مردم موریانه را با مورچه سفید اشتباه می‌گیرند. اگرچه موریانه‌ها نیز مانند مورچه‌ها جانورانی اجتماعی‌اند، در كل با آنها تفاوت دارند. موریانه كمری كلفت، رنگی روشن و شاخك‌های یكنواخت و خمیده دارد.

1397/08/20
|
11:30
|

موریانه‌ها حشراتی‌اند كه بدنی نرم دارند و به كندی حركت می‌كنند. به حكم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریكی كه محل اجتماع آنهاست به سر می‌برند، زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند. موریانه‌ها خطرناك‌ترین موجودات برای سازه‌های چوبی‌اند، زیرا بدون ظاهر شدن و جلب توجه انسان، ممكن است سقفی را به كلی ویران كنند و خسارت‌های زیادی را به بار آورند.

موریانه‌ها از نظر نوع زندگی به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند. موریانه‌هایی كه در زیر خاك زندگی می‌كنند. موریانه‌هایی كه در درون چوب‌های خشك زندگی می‌كنند. موریانه‌هایی كه در چوب‌های مرطوب زندگی می‌كنند. در حالت كلی موریانه‌ها، شاه، ملكه، شاهزاده، كارگر و سرباز دارند و اگر تپه آنها را بشكافید همه‌ی اینها را از هم تشخیص خواهید داد. تعداد زیادی از موریانه‌ها با استفاده از چوب‌های جویده شده یا گل لانه‌های بزرگی درست می‌كنند. این لانه‌ها بسیار اصولی ساخته شده و برای ساخت آن هر موریانه وظیفه‌ی مشخصی دارد. معمولاً موریانه‌ها در درون لانه‌هایشان پنهان می‌شوند، ولی در صورتی كه كسی مزاحم آنها شود یا برای تشكیل اجتماع جدید قصد پرواز داشته باشند، از لانه‌هایشان بیرون می‌آیند.

«كاوشگر» 20 آبان با دنیای شگفت‌انگیز موریانه‌ها بیشتر آشنا شدیم. برای شنیدن این برنامه به سایت رادیو جوان قسمت آرشیو برنامه‌ها مراجعه كنید.

دسترسی سریع
كاوشگر