كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

علم ضد جنگ علمی كه از صلح بی خبر است

"كاوشگر" امروز از رادیو جوان با بحث درمورد علمی كه در خدمت صلح است به طرح این پرسش پرداخت كه دانشمندان چطور در كنترل یا متوقف كردن و یا پیشگیری از جنگها و برخی منازعات می توانند موثر باشند؟

1397/08/19
|
15:04
|

به گزارش گروه چندرسانه ای رادیوجوان؛ "كاوشگر" امروز از رادیو جوان با بحث درمورد علمی كه در خدمت صلح است به طرح این پرسش پرداخت كه دانشمندان چطور در كنترل یا متوقف كردن و یا پیشگیری از جنگها و برخی منازعات می توانند موثر باشند؟و اساسا علمی كه توامان با اخلاق است را در كجا می توان فراگرفت؟


هدف اصلی علم باید صلح و توسعه باشد، اما توسعه علمی و اقتصادی صرفاً بدون در نظر گرفتن اخلاق به این نتیجه منجر نخواهد شد.یكی از كهن‌ترین برنامه‌های یونسكو برنامه‌های ترویج علم است ترویج علم از نظر یونسكو یعنی آموزش علوم مختلف به مردم عادی و تقویت این باور كه گرایش به علم می‌تواند زندگی آنها را بهتر كند.

به عنوان مثال رشته‌های دانشگاهی باید مطابق با مسائل جامعه تدوین شود اگر علم در ارتباط با ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه نباشد دردی از مردم دوا نخواهد كرد. مردم باید بدانند كه جایگاه علم در زندگی آنها كجاست برای رسیدن به همین مقصود است كه یونسكو سال‌های میلادی مختلف را به علوم گوناگون نامگذاری می‌كند تا مردم متوجه نقش هر كدام از آنها در زندگی خود شوند.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
كاوشگر