كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

پادكست هرآنچه درباره پادكست می خواهید بدانید، در كاوشگر امروز

«كاوشگر» در برنامه‌ی 9 مهر خود به پادكست پرداخت و به این پرسش‌ها پاسخ داد: پادكست چیست؟ تولیدش از كی شروع شد؟ چه كسانی می‌توانند پادكست درست كنند؟ برای تولید پادكست به چه چیزهایی احتیاج دارید و ...

1397/07/09
|
11:24

پادكست (به انگلیسی: Podcast) یا پادپخش یا تدوین صوتی انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه‌ی دیجیتال است كه توزیع آن در اینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد، و توسط كاربران معمولاً بر روی یك پخش‌كننده‌ی موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است. این روش ارائه‌ی محتوا در سال 2004 محبوبیت و گسترش یافت و گاه به آن رادیوی اینترنتی گفته می‌شود. برای دریافت آن، معمولاً از برنامه‌های خبر خوان كه از خدمات وب استفاده می‌كنند استفاده می‌شود و بر روی رایانه‌های خانگی یا پخش‌كننده‌های موسیقی دیجیتال قابل پیاده‌سازی است.

در سال 2004 گسترش و محبوبیت این پدیده به حدی بوده‌است كه حتی كاخ سفید هم تعدادی از سخنرانی‌های جرج بوش را به صورت پادكست آماده كرد و بر روی وب‌گاه رئیس جمهور امریكا قرار داد. از سوی دیگر با انتشار یك پروندهٔ آوایی بر روی وب‌گاه ناسا كه در آن یكی از متخصصان- استیو رابینسون- حاضر در فضاپیمای دیسكاوری راجع به مأموریت این سفینه توضیح می‌داد، رسانه‌ها با هیجان بسیار از «اولین پادكست ارسال شده از خارج از زمین» و «راهیابی پادپخش‌گری به منظومهٔ شمسی» نوشتند.
كارشناس برنامه‌ی «كاوشگر» دكتر محمد صادق افراسیابی، استاد دانشگاه و مدیر عامل سواد رسانه‌ای ایران است.

در برنامه‌ی «كاوشگر» 9 مهر سعی كردیم به این سوال‌ها پاسخ دهیم: پادكست چیست؟ تولیدش از كی شروع شد؟ چه كسانی می‌توانند پادكست درست كنند؟ برای تولید پادكست به چه چیزهایی احتیاج دارید؟ چه كارهایی می‌توانید انجام دهید تا یك پادكست خوب بسازید؟

شما می‌توانید این برنامه را در آرشیو صفحه‌ِی «كاوشگر» گوش كنید.

دسترسی سریع
كاوشگر