کاوشگر شنبه تا پنج شنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

دانشگاههایی با كیفیت پایین سیل تاسیس دانشگاه، سد استاندارد جهانی را شکست؟

"کاوشگر" امروز با این پرسش مخاطبان خود را به مشارکت فراخواند؛اینکه با توجه به کیفیت دانشگاههای معتبر دنیا آیا همه دانشگاههای ما به لحاظ کیفیت از درجه بالای برخوردارند یا ما با انبوه دانشگاههای بی کیفیت مواجهیم؟

1397/06/24
|
17:41

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛"کاوشگر" امروز با این پرسش مخاطبان خود را به مشارکت فراخواند؛اینکه با توجه به کیفیت دانشگاههای معتبر دنیا آیا همه دانشگاههای ما به لحاظ کیفیت از درجه بالای برخوردارند یا ما با انبوه دانشگاههای بی کیفیت مواجهیم؟

طی سال‌های اخیر پدیده مدرک گرایی روز به روز در جامعه ما شیوع پیدا کرده، بطوریکه رشد قارچ گونه مراکز و واحدهای دانشگاهی که از آنها به عنوان کارخانه تولید مدرک یاد می شود، در کشور ما بسیار مشهود بوده است. همه اینها در حالی است که آمار بالای بیکاری در بین فارغ التحصیلان طی این سال‌ها نشان داده افزایش تعداد دانشگاه‌ها کمکی به حل معضل اشتغال در کشور نکرده است!

رشد و توسعه هر جامعه‌ای بدون توجه به علم، دانش و آموزش امکانپذیر نخواهد بود و یقیناً دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در این زمینه نقش اساسی و کلیدی ایفا می‌کنند، اما هر توسعه‌ای بدون توجه به استانداردها و زیرساخت‌های موجود در جامعه می‌تواند آسیب‌زا باشد.

بررسی کلی از آمار دانشگاه‌هاو دانشجویان موجود در کشور نشان دهنده این موضوع است که گسترش بی رویه مراکز آموزش عالی طی سال‌های اخیر نه تنها کمکی به رشد علمی و حل معضلات جامعه بخصوص اشتغال نکرده است بلکه خود موجب ایجاد معضلات جدیدی نظیر شکل دهی پدیده صندلی خالی، افت کیفیت آموزش، افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار، بالا رفتن سطح توقعات فارغ التحصیلان، اتلاف مبلغ هنگفتی از بودجه کشور و معضلاتی از این قبیل شده است.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر