کاوشگر شنبه تا پنج شنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

كاوشگر رادیو جوان جایزه اید نوبل اهدا می كند. ابلهانه ترین پژوهش ها جایزه دارند

جایزه ایگ نوبل به عجیب ترین و گاه ابلهانه ترین پژوهش های علمی دنیا تعلق می‌گیرند.مثلا پاسخ به این سوال که که نیش پشه در کجای بدن دردناک تر است؟ یا اگر استودیوها را با چوب راش آکوستیک کنند روی کلام و صدا گوینده ها اثرمستقیم دارد یا نه؟

1397/06/22
|
08:48

به‌گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛جایزه ایگ نوبل به عجیب ترین و گاه ابلهانه ترین پژوهش های علمی دنیا تعلق می‌گیرند.مثلا پاسخ به این سوال که که نیش پشه در کجای بدن دردناک تر است؟ یا اگر استودیوها را با چوب راش آکوستیک کنند روی کلام و صدا گوینده ها اثرمستقیم دارد یا نه؟"کاوشگر" 21 شهریور بررسی کرده است.

جایزه نوبل معتبرترین جایزه‌ای است که در حوزه‌های علمی به یک دانشمند تعلق می‌گیرد.جایزه نوبل در سال 1895، به وصیت کارخانه‌دار و شیمی‌دان سوئدی، آلفرد نوبل که بیشتر او را به دلیل ابداع دینامیت می‌شناسند پایه‌گذاری شد.در سال 1901 میلادی، نخستین جوایز این بنیاد اهدا شد. طبق وصیت وی، پنج جایزه به‌طور سالانه در رشته‌های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی، ادبیات و صلح؛ به افرادی تعلق می‌گیرد که بیشترین خدمت را به مردم کرده باشند.اگرچه وصیت‌نامه نوبل، بنیانگذار این جوایز بود اما طرح او کامل نبود و به دلیل پاره‌ای موانع 5 سال طول کشید تا بنیاد نوبل تأسیس شود. در 10 دسامبر سال 1901 نخستین جوایز نوبل اهدا شد.

جایزه نوبل تنها یک تقدیر خشک و خالی نیست، بلکه برندگان این عنوان ارزشمند بین المللی یک مدال طلای 18 عیار به همراه مبلغی در حدود یک میلیون دلار دریافت می دارند.تصمیم بر اهدای این جایزه نقدی، به پایه گذار این عمل یعنی آلفرد نوبل، شیمیدان و کارآفرین سوئدی بر می گردد که دینامیت را اختراع کرد. او به خاطر کاربرد نظامی اختراعش بسیار ناراحت بود، به همین دلیل در زمان مرگ تصمیم گرفت از سود دارایی هایش (که اکنون ارزشی بالغ بر 197.4 میلیون دلار دارد) هر سال 5 جایزه مختلف را به افراد برجسته رشته های گوناگون اهدا نماید.

انتهای پیام/

دسترسی سریع
کاوشگر