كاوشگر شنبه تا چهارشنبه از ساعت 09:00 به مدت 50 دقیقه

شمع شمع فقط برای سوختن نیست

از شَمع برای منبع نور و بعضی اوقات برای تولید گرما استفاده می‌شود و شامل یك ریسمان یا یك فتیلهٔ جاسازی‌شده و یك تودهٔ جامد از سوخت (معمولاً موم) است. امروزه اكثر شمع‌ها از پارافین ساخته می‌شوند."كاوشگر" 6 مرداد از ناگفته های شمع گفته.

1397/05/24
|
11:25

به گزارش گروه چندرسانه‌ای رادیو جوان؛از شَمع برای منبع نور و بعضی اوقات برای تولید گرما استفاده می‌شود و شامل یك ریسمان یا یك فتیلهٔ جاسازی‌شده و یك تودهٔ جامد از سوخت (معمولاً موم) است. امروزه اكثر شمع‌ها از پارافین ساخته می‌شوند."كاوشگر" 6 مرداد از ناگفته های شمع گفته.


قبل از ظهور برق، شمع و چراغ‌های نفتی برای روشنایی استفاده می‌شدند. اما امروزه از شمع برای روشنایی اضطراری در هنگام قطع برق یا برای ایجاد یك محیط رمانتیك و در مراسم مذهبی نیز استفاده می‌شود (به عنوان مثال در رسوم ازدواج ایرانی، آینه و شمعدان یك عضو جدانشدنی سفرهٔ عقد و مراسم‌های بعد از آن بوده و بعدتر در خانه‌ای كه زن و شوهر با هم در آن زندگی می‌كنند، به عنوان نشانه‌ای از عهدی كه با هم بسته‌اند و معمولاً در جایی از دكوراسیون خانه كه جلب توجه كند، تا زمان دوام عهدشان، با توجهی ویژه نگهداری می‌شود.

(كاركرد نوستالژیك شمع)شمع معطر در رایحه‌درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.شمع مومی را برای اولین بار فنیقی‌ها ساختند. در قرن هجدهم شمع از روغن نهنگ ساخته می‌شد و چون روشنایی این شمع، كه معروف به شمع كافوری بود، خوب و ثابت بود، بعداً «بالِن» به عنوان واحد روشنایی انتخاب شد. در سال 1823 شمع‌های گچی و پارافینی نیز به بازار آمد. سازندگان این دو شمع، دو مخترع فرانسوی به نام سیمونَن (Simonin) و مانژو (Manjot) بودند.


انتهای پیام/

دسترسی سریع
كاوشگر