جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 05:30 به مدت 1:30

شایعات علت آلودگی هوای تهران را جدی نگیرید!

در برنامه جوان ایرانی سلام رادیو جوان مطرح شد: برخی افراد و سازمان‌ها مدعی هستند كه 20 درصد از حجم آلودگی‌های هوای كلان‌شهرهایی همچون تهران مربوط به زباله‌سوزی‌های جنوب این شهر است در حالی كه ما دستگاهی برای اندازه‌گیری این مهم داریم.

1402/09/22
|
09:45
|

سید محمد فخار (فعال محیط زیست) در برنامه جوان ایرانی سلام رادیو جوان با اشاره به اخبار مربوط به مازوت سوزی در كشور عنوان كرد: طی سال‌های اخیر درباره موضوع مازوت سوزی، حواشی و شایعات بسیار زیادی را در سراسر كشور شاهد هستیم و دیدگاه‌های برخی افراد منجر به تحریف افكار عمومی می‌شود. به طور مثال؛ چنین عنوان می‌كنند كه در شهرها مازوت سوزی صورت نمی‌گیرد؛ اما خارج از شهرها این عمل انجام می‌گیرد! و طبیعتاً وزش باد، مازوت را به شهرها هدایت می‌كند.

وی در ادامه افزود: گاهی استفاده از گازوئیل پُر گوگرد و دود و گاز حاصل از آن، دقیقاً آسیب‎های مازوت سوزی را به همراه داد كه البته تفاوت خاص و آشكاری میان این نوع از سوخت با گوگرد نیست و همچون مازوت سوزی نقش مهمی در افزایش آلودگی هوای كشور دارد.

این فعال محیط زیست متذكر شد كه در یك جلسه خبری با مسئولین این حوزه؛ به ما تأكید كردند كه اطلاعاتی از این جلسه به مردم ارائه ندهیم و رسماً گفتند اعداد گزارش آلودگی هوایی كه سوخت تولید می‌كند را به اذهان عمومی خبر ندهید.

سید محمد فخار همچنین گفت: برخی افراد و سازمان‌ها مدعی هستند كه 20 درصد از حجم آلودگی‌های هوای كلان‌شهرهایی همچون تهران مربوط به زباله‌سوزی‌های جنوب این شهر است در حالی كه ما نه دستگاهی برای اندازه‌گیری این مهم داریم و نه كار مستند و مقطعی دانشگاهی در این راستا انجام گرفته است؛ بنابراین این قبیل خبرها، شایعاتی بیش نیستند كه برای تحریف افكار عمومی به كار گرفته می‌شود.

در پایان اظهار كرد: متأسفانه زمان كوچ درنای تنهای سیبری (درنای امید) كه نماد پرندگان كوچ رو در جهان است به پایان رسیده و امسال شاهد ورود این پرندگان به كشور نبوده‌ایم و هنوز مشخص نیست كه عدم حضور این پرده كمیاب 2 متری به علت نبود غذا و یا دمای نامناسب است و امیدواریم در سال‌های آتی میزبان این پرنده زیبا در كشورمان باشیم.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام