جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 05:30 به مدت 1:30

اعلام نهایی و قطعی نرخ جدید بلیط هواپیما

برنامه «جوانی ایرانی سلام» رادیو جوان با رضا صدیق نیا سرپرست دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شركت ها و موسسات هوانوردی كشور گفتگو كرد.

1402/03/02
|
15:38
|
رضا صدیق نیا سرپرست دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شركت ها و موسسات هوانوردی كشور بیان كرد: طبق ستاد تنظیم بازار، افزایش 29 درصدی نرخ را نسبت به سال 1400 یعنی آخرین بازه زمانی و دوره زمانی كه افزایش بلیط ها انجام شده را تصویب كرده است. یك اختلاف در برداشت هایی در خصوص مصوبه های ستاد تنظیم بازار وجود داشت و به واسطه اینكه در سال 1400 ما در سه دوره، تیر، آذر، دی تغییر نرخ داشتیم.

سرپرست دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شركت ها و مؤسسات هوانوردی كشور در خصوص اعلام نهایی قیمت بلیط ها عنوان كرد: طبق مصوبه به‌ طور متوسط 29 درصد قیمت بلیت افزایش پیدا كرد. اما سازمان هواپیمایی باید شفاف‌سازی می‌كرد و از مرجعی كه مصوبه را داده و در ستاد وزارت راه و شهرسازی باید جلساتی را می‌گذاشتیم و با سازمان حمایت‌ از مصرف ‌كننده، تولید كننده و تمامی دستگاه‌های ذی‌ صلاح در این خصوص به یك جمع‌ بندی می‌رسیدیم.

صدیق نیا اضافه كرد: طی روزهای گذشته جدول نهایی و مصوب مربوط به قیمت بلیط ها برگزار شده و ما به یك جمع بندی رسیده ایم. همچنین امروز جدول نهایی، قطعی و مصوب مربوط به قیمت بلیط ها اعلام خواهد شد و به صورت قطعی بر روی سایت قرار خواهد گرفت.

وی درباره حذف پروازهای چارتری اظهاركرد: ما در دو روز گذشته به شركت هواپیمایی بخشنامه ای را مرتبط به مسیرها زدیم كه پروازهای چارتری از تهران به شش مقصد و بالعكس را ممنوع اعلام كردیم. در برنامه كاری ما وجود دارد كه هیچ پرواز چارتری نباید در این مسیرها باشد. و اگر بلیطی در سایت ها وجود ندارد ما خودمان نیزیك زمانی به شركت‌ها داده ایم كه تكلیف این بلیت‌ها مشخص گردد كه مردم متضرر نشوند. بعد از اعلام رسمی نرخ، رصدها و بررسی‌های ما برقرار است، بازرسی‌های ما تشدید خواهد شد و به مردم قول می‌دهیم كه بازار را به حالت متعادل برگردانیم.

سرپرست دفتر نظارت بر فرودگاه ها در خصوص اینكه با وجود آخرین نرخ تغییریافته در سال 1400 چرا در ماه‌های اخیر، بلیت هواپیما به نرخ‌های بالاتر فروخته شده، تصریح كرد: من مباحث شما را رد نمی كنم، منتهی طبق نظارت و رصد روزانه سازمان هواپیمایی كشوری كه انجام دادیم، خروجی این نظارت ها این بوده كه عمده تخلفات نرخی كه صورت گرفته، توسط بازار غیررسمی انجام شده است.

وی در ادامه اضافه كرد: توسط خود شركت‌های هواپیمایی و حتی توسط سایت‌های عرضه، نمایش و فروش بلیت كه از ما مجوز دارند؛ این اتفاق صورت نگرفته است. بلكه در سایت‌هایی انجام شده كه مجوزی از ما ندارند. برخوردی كه ما با آن ها كردیم، اگر سایت‌ها از ما مجوز داشتند كه تعدادشان هم خیلی كم بود ما این ها را با استفاده از اختیارات قانونی كه داشتیم، تعلیق كردیم. و همچنین به مراجع‌ ذی‌ صلاح معرفی كردیم. ما از مردم خواهش می كنیم كه اگر می‌خواهند در حوزه حمل ‌ونقل هوایی از سرویسی استفاده كنند، حتما مطمئن شوند از مرجعی كه می‌خواهند بلیت را تهیه نمایند بخرند حتما آن مرجع مجوزدار و رسمی باشد.

رضا صدیق نیا اذعان داشت: نرخ بلیت در دو سال اخیر هیچ تغییری نكرده است كه این نرخ منبع درآمدی شركت هواپیمایی است. منتهی فاكتورهای هزینه‌ ای شركت‌ هواپیمایی كه عمدتا هم ارزی هستند؛ تغییرات بسیار بالایی داشتند و تغییرات حقوق و دستمزد را داشتیم كه بحث مصوبه هیئت دولت نیز بوده است.

وی در پایان اشاره كرد: شما یك بنگاه اقتصادی را در نظر بگیرید كه فاكتور درآمدش را در حالت ثابت نگه داشته‌ اید اما فاكتورهای هزینه‌ ا ی بالا می رود یا باید عملیاتش را متوقف كند یا باید بتواند منابع مالی را جذب كند. اگر الان بازار غیررسمی پیش آمده، به‌ واسطه ضعف در پایه‌های مالی شركت‌های هواپیمایی است و ما نگذاشتیم منابع درآمدیش تقویت گردد و خودش بتواند پول بلیتش را بگیرد.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام