جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 05:30 به مدت 1:30

فراهم كردن شرایط اقتصادی و روانی برابر با ازدواج و فرزندآوری

برنامه رادیویی «جوان ایرانی سلام» رادیو جوان با دكتر علیرضا اولیایی منش معاون بهداشتی و دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشكی تهران در خصوص "روز جمعیت ملی" گفتگو كرد.

1402/02/30
|
12:17
|

دكتر علیرضا اولیایی منش دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشكی تهران درباره نقش گروه های مردم نهاد بیان كرد: در موضوع جمعیت دو نوع كار و اقدام داریم تا این چالشی كه ایجاد شده است را تبدیل به فرصت كنیم و اتفاقات خیلی خوبی رقم بخورد. یك سری تكالیف دولتی و حكومتی وجود دارد كه تبلور در قانون جوانی و جمعیت است و همه باید خودشان را به آن ملزم بدانند و به اجر درآورند.

علیرضا اولیایی منش معاون بهداشتی و دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشكی تهران اضافه كرد: عملا تكلیف همه بخش ها و نهادها در این قانون مشخص شده است و در مورد این قانون نباید توصیه هایی به مردم كرد، بلكه این قانون را باید عملا اجرا كنیم. اگر شرایط روانی و اقتصادی برای مردم عزیزمان فراهم شود، بسیاری از جوانان ما قصد ازدواج و فرزندآوری دارند.

اولیایی منش درباره این اقدامات توضیح داد: به همین دلیل یكی از كارهایی كه باید انجام شود، باید امكان سنجی و مشكل یابی را از درون خود مردم انجام دهیم. از طرفی مشكلات را علاوه بر قانون جوانی جمعیت با كمك و مشاركت خودشان برخی از مشكلات را حل كنیم. یكی از كارهایی كه سازمان های مردم نهاد می توانند انجام دهند، اینكه از درون مردم چاره جویی كنند. همچنین مشكلات را پیدا و بررسی كنند كه آیا با وجود قانون جوانی و جمعیت باز مشكلی وجود دارد و آیا كار به خوبی پیش می رود؟.

علیرضا اولیایی منش دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشكی تهران خاطر نشان كرد: در هر مسئله ای یك سری تكالیف برای حكومت ها و دولت ها و بخش های دولتی است و یك سری تكالیف برای بخش هایی از مردم است كه آن دغدغه های مردم را به صورت مردم نهاد، واقعا حل نمایند. دقیقا اینطور است كه برای تكالیف دولت و تكالیف بخش های مختلف كشور ائم از همه قوای كشور و نهادها و سازمان ها تكالیفی تعیین شده است. كه اگر فرض كنیم منابعی باید مثل وام ها به بانك ها ارائه شده باشد، باید از نظر مردم ببینیم كه این كار صورت گرفته یا صورت نگرفته است.

وی در ادامه اضافه كرد: بر فرض مثال، دولت یا وزارت اقتصاد اعلام می كند كه از ابتدای 1400 همه وام ها در حال پرداخت است. ولی یك جوانی كه در حال اقدام گرفتن وام است با كلی مشقت و سختی توانسته وام را بعد از مدت ها دریافت كند. در نتیجه باید دید كه نظرات مردم منطبق بر رفع مشكلات است یا اینكه خیر بالعكس است.

علیرضا اولیایی منش معاون بهداشتی و دبیر قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشكی تهران درپایان گفت: در دانشگاه دو تا كار مهم می توان انجام داد، یكی نگاه های قبلی به موضوع را كه مراجعین به مراكز درمانی ما مراجعه می كنند، این نگاه ها تغییر كند و اصلاح فرهنگی سازی صورت بگیرد. و دوم اینكه به مردم در حوزه جلوگیری از سقط كمك كند، همچنین مضرات این اقدام را به مردم گوشزد كند، به مردم آموزش لازم را بدهد و هر نیاز بهداشتی، درمانی و رفع ناباروری را برای مردم برطرف كند.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام