جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 05:30 به مدت 1:30

گلایه‌مندی مردم در خصوص افزایش خودسرانه كرایه‌های تاكسی

برنامه رادیویی «جوان ایرانی سلام» رادیو جوان با مرتضی ضامنی "مدیر عامل اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور" در خصوص افزایش كرایه تاكسی ها گفتگو كرد.

1402/02/06
|
13:10
|

مرتضی ضامنی مدیر عامل اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور بیان كرد: اگر جایی اعلام شده است كه ما در سال جدید افزایش نرخ تاكسی نداریم، این اعلام نادرست است. لذا با اتمام پایان سال و آغاز سال جدید همه مشاغل و همه اصناف افزایش قیمت بهای خود را نیز دارند و حوزه تاكسیرانی نیز از این موضوع مستثنی نیست. قاعدتا و قتی یك تورمی از سمت مراجع رسمی صورت می گیرد افزایش قیمت، متناسب با آن اتفاق خواهد افتاد.


وی ادامه داد: در یك سری از شهرها افزایش كرایه ای كه اتفاق می افتد، متناسب با آن تورم رسمی هم نیست. یك بخش عمده ای از بار حمل و نقل عمومی در كشور ما به علت عدم توسعه یافتگی در حوزه ناوگان انبوه، بر دوش تاكسیرانی افتاده است، قاعدتا حساسیت این حوزه را بالابرده و همیشه ملاحظات اجتماعی روی اصلاح قمیت كرایه تاكسی مورد اهمیت واقع شده است.


مرتضی ضامنی عنوان كرد: اما اگر كسی كاریی انجام دهد كه خلاف قوانین و مقررات باشد، این تخلف محسوب می شود و قابل پیگیری و رسیدگی خواهد بود. یك نكته بسیار حائز اهمیتی كه در این جا وجود دارد این است كه شهرداری های ما باید در زمان خودش كه اسفند ماه است، كار كارشناسی خود را انجام دهند و قبل از آغاز سال جدید نرخ ها را مصوب نمایند. مانند تمامی مشاغل كه در ابتدای سال جدید نرخ اصلاح شده آنها اعمال می شود و باید در این حوزه نیز صورت بگیرد.


مدیر عامل اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور تصریح كرد: در یك سری از شهرداری ها این تكلیف به موقع انجام شده است و خیلی محدود اینگونه تخلفات را داریم. وقتی ما یك تاخیر یك الی دو ماهه می كنیم و قیمت را به موقع اصلاح نمی كنیم، در واقع با این كار، بستر تخلف را فراهم كرده ایم. البته منظور این نیست كه كار آن راننده متخلف نیز درست است، بلكه اشتباه است.


مرتضی ضامنی مدیر عامل اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور اضافه كرد: این ایراد در وهله اول به حوزه مسئولین برمی گردد و ایراد بعدی اینكه تا زمانی كه نرخ كرایه مصوب و ابلاغ نشده است، آن نرخ قابل اجرا نخواهد بود. اگر كسی به هر نحوی نرخ اضافه ای را از شهروندان دریافت كند، این تخلف محسوب می شود.


مرتضی ضامنی گفت: اگر شهروندان در هر شهری با این موضوع روبرو شدند، می توانند شكایت خود را در درگاه های مربوطه شهرداری نیز ثبت نمایند و در كمیته های انظباطی با الویت رسیدگی خواهد شد.


مرتضی ضامنی در مورد نرخ افزایش قیمت خاطرنشان كرد: در اكثر شهرها اصلاح قیمت صورت گرفته است و فقط در تهران این مشكل وجود دارد، توصیه ما این است كه هرچه زودتر اصلاح قیمت صورت بگیرد. افزایش نرخ قیمت در شهرها مختلف است، از 30 الی 45 درصد تعیین شده و با توجه به آن پایه قیمتی كه در آن شهر وجود دارد محاسبه و پرداخت نمایند. در حوزه شهرداری و تاكسیرانی، كامل كارشناسی انجام شده و نهایتا به شورا منتقل شده است و هر نرخی كه مصوب شده، نرخ رسمی و قانونی خواهد بود.


مدیر عامل اتحادیه تاكسیرانی های شهری كشور در پایان یادآور شد: نرخ های دربستی توافقی خواهد بود، اما نرخ تاكسی های گردشی با توجه به برچسبی كه بر درب تاكسی ها وجود دارد، به ازای هر یك كیلومتر كه پیمایش می شود، یك معیاری مصوب شده است و می توانند متناسب با آن برچسب كه روی تاكسی ها درج شده، محاسبه و پرداخت نمایند.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام