جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 1:30

پیوستن ایران به معاهده پاریس مشروط به رفع تحریم‌هاست

برنامه "جوان ایرانی سلام" رادیو جوان با دكتر محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهور به بررسی موضوع معاهده پاریس به صورت تلفنی گفتگو كرد.

1401/12/21
|
10:35
|

دكتر دهقان معاون رِئیس جمهور، در پاسخ به سوال مجری جوان ایرای سلام در مورد اینكه الان چه مشكلی برای پیوستن به معاهده پاریس ایجاده شده است توضیح داد: ایران قبلا به معاهده توكیو و معاهدات قبلی آب و هوایی ملحق شده بود. در حاضر ایران برای اینكه به معاهده پاریس ملحق شود، اقدام كرده و حتی در مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسیده است. البته شورای نگهبان ایرادات مختصری را مطرح كرده بود كه در مجلس دهم این قاعده به مجلس بازگشت.

دهقان تصریح كرد: سازمان محیط زیست به هر جایی و هر اقدام اقتصادی كه منجر به تخریب محیط زیست یا تغییر آب و هوایی شود به شدت حساس است، لذا این سازمان از این اقدامات جلوگیری خواهد كرد. قوانین ما در این زمینه بسیار محكم است. شما در صورت انجام هر كار تولیدی، اقتصادی و عمرانی ، حتما باید تایید سازمان محیط زیست را داشته باشید. ما در همه استان ها مجموعه های محیط زیستی داریم كه بدون هماهنگی و تایید این مجموعه ها هیچ اقدامی صورت نمی گیرد.

معاون رئیس جمهور تاكید كرد: كشور ما دارای منابع نفت و گاز و معادن بسیار است و برای پاكسازی محیط زیست و جلو گیری از آلودگی آب وهوا، نیازمند یك تجهیزات پیشرفته خواهیم بود. تمام این‌ها مستلزم تجهیزاتی است كه ما اجازه ندهیم كه حداقل آلودگی نیز در كشور تولید شود. البته ما در حد توانمان این كار را انجام می دهیم.

وی ادامه داد: وقتی چنین معاهده ای در دنیا وجود دارد و انتظار دارند كه ما نیز به این معاهده بپیوندیم، انتظار ما نیز این است كه تحریم های محیط زیستی به حداقل برسد و تجهیزات مربوط به استخراج نفت و گاز و معدن كه مانع آلودگی هوا می شود و كشور نیازمند آن است، تامین گردد.

محمد دهقان اضافه كرد: دولت نیز درسال1394 تعهداتی را به صورت داوطلبانه، بدون اینكه الزامی از طرف كنوانسیون بین المللی صورت بگیرد، پذیرفته و اجرا كرد.

معاون حقوقی رئیس جمهور اذعان كرد: مطابق اطلاعاتی كه مسئولین امر دادند ما بیش از تعهداتی كه پذیرفته ایم در زمینه محیط زیست و شرایط آب و هوایی اقدام كرده ایم. با توجه به فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی كه فرمودند حفظ محیط زیست یكی از امتیازات برجسته قانون اساسی كشور است و تاكید كردند، هیچ‌كس نباید این قانون را نقض كند. اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران صراحتا تاكید بر حفظ محیط‌ زیست دارد و ما به این اصل از قانون اساسی معتقد هستیم.

معاون رئیس جمهور خاطر نشان كرد: هر چند معاهده پاریس تعهدات الزام آور چندانی ندارد و هر كشوری متناسب با وضعیت خودش باید به تعهدات پایبند باشد، اما نظر بعضی از افراد این است كه، امكان دارد تعهداتی بر ما تحمیل شود كه بخاطر تحریم ها نتوانیم از پس آن برآییم. تنها دلیلی كه جمهوری اسلامی ایران با انگیزه وارد ساز و كار اجرایی برای پیوستن به این معاهده ندارد، بخش تحریم ها است.

محمد دهقان معاون رئیس جمهور عنوان كرد: غربی ها و حداقل اروپایی ها در این زمینه همكاری كنند و لا اقل تحریم های محیط زیستی را از لیست تحریم های دیگر حذف كنند.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام