جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 1:30

استاندار خوزستان: طرح آبرسانی غدیر كیفیت و اطمینان بخشی تامین آب را افزایش خواهد داد / استفاده از توان جوانان و تولیدهای ملی در اجرای اَبر پروژه خاورم

استاندار خوزستان با اشاره به ویژگی‌های طرح آبرسانی غدیر گفت: این طرح استانداردهای كیفیت آب و اطمینان بخشی تامین آب، در خوزستان را به شكل چشمگیر افزایش می‌دهد.

1401/06/19
|
17:02
|

صادق خلیلیان در گفت و گوی ویژه با جوان ایرانی سلام رادیو جوان در خصوص ویژگی‌ها و مزایای طرح بزرگ آبرسانی غدیر اظهار كرد: طرح بزرگ آبرسانی غدیر كه بنا بود سه ساله انجام شود با پیگیری و تمهیدهای اندیشیده شده از سوی دولت در مدت زمان 10 ماه به بهره برداری رسید كه این اقدام در نوع خود بی‌نظیر است.

او با بیان این كه در مرحله اول اجرای این طرح رودخانه كرخه به عنوان منبع تامین آب انتخاب شده بود، گفت: در طرح میان مدت، رودخانه دز كه از نظر كیفیت آب، از سطح استانداردهای بالای جهانی برخوردار است، به عنوان منبع تامین كننده تعیین شد. میزان EC (شوری آب) رودخانه دز بین 450 تا 500 است در حالی كه همین شاخص در كرخه به 1800 تا 1900 می‌رسد.

استاندار خوزستان تامین آب 52 درصد از جمعیت شهری و روستاهای استان خوزستان و پایدارسازی تامین آب را از جمله مزایای مهم طرح برشمرد.

بهره‌گیری از توان جوانان كشور و تولیدهای ملی در اجرای طرح آبرسانی غدیر
نماینده عالی دولت در خوزستان ضمن تشریح مشخصات فنی طرح بیان كرد: در طرح آبرسانی غدیر از خدمات فنی و مهندسی جوانان كشور بهره‌گیری شده و تجهیزات به كار رفته نیز از تولیدهای داخلی هستند، كه اتفاقی مهمی در اجرای این اَبر پروژه به شمار می‌رود.

خلیلیان در پایان عبور تاسیسات طرح از زیر رودخانه كرخه را از دیگر ویژگی های این پروژه دانست و توضیح داد: در این طرح 10 پمپ بزرگ در مجموع 10 متر مكعب بر ثانیه آب را از رودخانه دز منتقل می‌كند و در حال حاضر نیز 10 متر مكعب بر ثانیه آب از كرخه منتقل می‌شود كه اتصال همزمان منابع آبی دو رودخانه به این طرح علاوه بر افزایش قدرت انعطاف در تامین آب، مشكلهای ناشی از تنش آبی به ویژه در شرایط خشكسالی در مناطق مركزی، غربی و جنوب غربی استان خوزستان را به شكل چشمگیری كاهش می‌دهد.

لازم به ذكر است كه اَبرپروژه آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی خاورمیانه، صبح جمعه 11 شهریور 1401 با حضور آیت الله سیدابراهیم رییسی(رییس جمهور)، صادق خلیلیان(استاندار خوزستان) و علی‌اكبر محرابیان(وزیر نیرو) در اهواز به بهره‌برداری رسید.

*این طرح در یكسال نخست دولت سیزدهم، با دستور رییس جمهور و تزریق بودجه ویژه به آن، شتاب زیادی گرفت.*

برای اجرای این طرح كه از مصوبههای استانی سفر هیات دولت سیزدهم به خوزستان بود، در ابتدا یك بازه زمانی سه ساله تعریف شد، اما با تلاش‌ انجام‌ شده طرح میان مدت آن در كمتر از یكسال محقق شده است.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام