جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 1:30

جزییات طرح حمایت از نخبگان ایرانی

پس از اعلام تصویب آیین نامه حمایت از نخبگان، دكتر انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور به بیان جزئیات این طرح در برنامه جوان ایرانی سلام پرداخت.

1401/06/13
|
17:50
|

انسیه خزعلی در ابتدا در مورد جزئیات طرح حمایت از نخبگان گفت:
من خوشحالم كه جوانان ما در ماه‌های اخیر بسیار درخشیدند. به طور مثال در المپیاد فیزیك اخیر با 9 طلا در مقام اول ایستادند و پس از آن‎‌ها آمریكا با 3 طلا در مقام دوم ایستاد. متاسفانه بسیاری از این موارد در شبكه‌های اجتماعی تبلیغ نمی‌شود و تلاش دشمن این است كه توامندی ما را كم و بیگانه را بزرگ نشان دهد.

خزعلی با اشاره به اینكه حركت های خوبی در مسیر نگه داشتن نخبگان انجام شده گفت: طبق آیین نامه‌ای تدوین شده، همه دستگاه های اجرایی و تحت پوشش حكومت، ملزم هستند كه به این آیین نامه عمل كنند. از جمله موارد این آیین نامه اولویت دادن استفاده از جاذبه‌های آموزشی برای جوان‌ها، نخبگان و استعدادهای برتر است. در این آیین نامه هم برای افرادی كه حركت‌هایی را برای پیشرفت كشور انجام دادند و طرح‌هایی را به مرحله عملیاتی رساندند و هم برای صاحبان استعداد برتر شرایط ویژه‌ای قرار داده شده است.

او ادامه داد: برای گرفتن پست‌های مدیریتی، كاهش سوابق مدیریتی در نظر گرفته شده است. همچنین نخبگان از این به بعد برای تبدیل وضعیت از پیمانی به دولتی به راحتی می‌توانند تبدیل وضعیت دهند. برای شناور شدن ساعات كاری یا دوركاری این افراد همكاری لازم باید صورت گیرد تا آن‌ها به راحتی به تحقیقات علمی بپردازند. حق الزحمه و امتیازهایی مثل حق‌التحقیق و حق‌التدریس و امثالهم، در بسیاری از موارد 50 درصد بیشتر از سایرین خواهد بود، و اگر نخبگان بخواهند برای پیشرفت بهتر و خدمت رسانی بیشتر جابجایی داشته باشند، دستگاه‌ها ملزم هستند این كار را برای آن‌ها انجام دهند.

خزعلی در پاسخ به سوال فاطمه صداقتی مجری جوان ایرانی سلام مبنی بر اینكه به نظر شما با آگاهی نخبگان و جوانان از این قوانین، می‌‍‌‌توان توقع داشت كه آنها جذب دانشگاه‌های سراسر دنیا نشوند توضیح داد:
ما امیدمان به این است كه با پشتیبانی‌ها و حمایت‌هایی كه از طرف دولت انجام می گیرد و غیرت وهویت دینی و ملی خود نخبگان بیشتر تقویت بشود. ما دیروز جلسه ای داشتیم با برگزیدگان برتر كنكور و بسیاری از خانم‌هایی كه صاحب رتبه‌های برتر شده بودند این ارق را داشتند و این كه دلشان می خواهد برای كشورشان حركت بكنند. در بین این‌ها افرادی هم بودند كه در مدارس مناطق كاملا محروم بودند و نتوانستند از امكانات لازم برخوردار شوند و با تلاش خودشان بالا آمدند و این ارق را هم دارند كه می گویند ما می مانیم و هرگونه كه شده به این كشور خدمت می كنیم.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام