جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 1:30

تخصیص بورسیه و امكان ادامه تحصیل مدال‌آوران المپیاد

محمد‌علی زلفی گل گفت: با امضای تفاهم‌نامه‌ مقرر شد مدال‌آوران المپیاد در طول دوران تحصیل‌شان بورسیه و حمایت مالی شوند.

1401/06/07
|
11:43
|

محمد‌علی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌و‌گو با رادیو جوان در برنامه «جوان ایرانی سلام» درباره اقدامات یك‌ساله خود گفت: خوشبختانه توانستیم برخی از برنامه‌هایی را كه به مجلس شورای اسلامی ارائه كردیم، اجرایی كنیم. مهمترین اقداماتی كه در بخش جوانان و نخبگان انجام شد، بحث امریه پسادكتری و حمایت از پسادكتری بود. ازطرفی، توانستیم پژوهشگران مستقل را به رسمیت بشناسیم.

وزیر علوم با بیان اینكه وقتی مدال‌آوران المپیاد مدال طلا و برنز كسب می‌كنند، در رشته خودشان ادامه تحصیل نمی‌دهند، ادامه داد: ما بررسی كردیم كه علت ادامه تحصیل مدال‌آوران المپیاد در رشته‌های غیر مرتبط چیست. به این نتیجه رسیدیم كه این افراد نگران آینده شغلی خود هستند و یا در رشته‌هایی ادامه تحصیل می‌دهند كه در دوران تحصیل‌شان حداقل درآمد دارند.

زلفی گل گفت: با تفاهم‌نامه‌ای كه با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری امضا كردیم، مقرر شد كه مدال‌آوران المپیاد در طی دوران تحصیل‌شان حمایت مالی و بورسیه شوند و پس از اینكه مدارج علمی خود را تا مقطع دكتری طی كردند، به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه‌ مشغول فعالیت می‌شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینكه برای 100 نفر برتر كنكور سراسری در گروه‌های آزمایشی علوم تجربی، انسانی و ریاضی همین حمایت‌ها درنظر گرفته شده، گفت: برای 50 نفر از گروه‌های آزمایشی زبان‌های خارجی و هنر هم این نوع حمایت‌ها اعمال خواهد شد.

زلفی گل به دیگر اقداماتی كه برای جوانان درنظر گرفته شده اشاره كرد و ادامه داد: هیئت اجرایی جذب هیئت علمی كه ذیل شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، اخیراً مصوبه‌ای درنظر گرفته كه براساس آن نخبگانی كه از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان استفاده كردند و می‌كنند، پس از دوران فارغ‌التحصیلی‌شان بدون الزام برای شركت در فراخوان جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، مستقیماً به دانشگا‌ه‌ها معرفی می‌شوند تا در اولویت جذب هیئت علمی قرار گیرند.

وزیر علوم با بیان اینكه نخبگانی كه تمایل دارند در دستگاه‌های اجرایی مشغول شوند، مسیر جذب‌شان تسهیل شده است، افزود: این افراد پس از به‌كارگیری در دستگاه‌های اجرایی از مزایا و دریافتی بیشتری برخوردار می‌شوند.
محمد‌علی زلفی گل با بیان اینكه پارك‌های علم و فناوری و مراكز رشد مدیریت واحدی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ندارند و مورد توجه نیستند، افزود: چون این پارك‌ها و مراكز با گستردگی و حجم بالا مواجه بودند و بخش فناوری به حاشیه رانده شده بود، تصمیم گرفتیم با چابك‌سازی پست‌های سازمانی و تغییر چارت سازمانی وزارتخانه، معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم را تاسیس كنیم. امروزه پارك‌های علم و فناوری، مراكز رشد و پهنه‌های علم و فناوری تحت مدیریت منسجم قرار گرفتند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره سامانه نظام ایده‌ها و نیازها این را هم گفت: معاونت فناوری و نوآوری به تاسیس سامانه نظام ایده‌ها و نیازها اقدام كرده است. این سامانه وظیفه دارد تمام نیازهای صنایع خصوصی، دولتی و اجرایی را دسته‌بندی كند و در معرض دید دانشمندان، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تكمیلی قرار دهد. این سامانه این امكان را فراهم می‌كند كه موضوع تحقیقات دكتری و پایان‌نامه‌های ارشد به سمت صنایع دولتی، خصوصی و دستگاه‌های اجرایی هدایت شود.

محمد‌علی زلفی گل گفت: طبق قانون بودجه سال 1401، تمامی دستگاه‌های اجرایی مكلف شدند، نیازها و اولویت‌های تحقیقاتی خود را در این سامانه ثبت كنند. وزارتخانه‌های دولتی و خصوصی هم مكلف شدند نیازهایشان را در این سامانه ثبت كنند.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام