جوان ایرانی سلام شنبه تا چهارشنبه از ساعت 06:30 به مدت 1:30

رئیس سازمان انرژی اتمی در برنامه «جوان ایرانی سلام» مطرح كرد؛ توسعه رادیو‌داروها با هدف از بین بردن ضایعات مواد كشاورزی و ارتقا سلامت غذایی

محمد اسلامی گفت: با توسعه رادیو‌داروها می‌توانیم آفات‌پذیری محصولات كشاورزی را كاهش دهیم و امكان از بین بردن حدود 30 درصد از ضایعات مواد كشاورزی را فراهم كنیم.

1401/06/06
|
18:27
|

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌و‌گو با رادیو جوان در برنامه «جوان ایرانی سلام» گفت: فناوری هسته‌ای یكی از مولفه‌های قدرت‌ساز در حوزه‌ علم، فناوری و صنعت است. همه كشورهایی كه در زمینه علم و فناوری صاحب‌ نام هستند، به‌ویژه كشورهای پیشتاز در حوزه توسعه علم و صنعت، به فناوری هسته‌ای توجه دارند.
محمد اسلامی با بیان اینكه فناوری هسته‌ای در دو سرفصل تقسیم می‌شود، ادامه داد: یك سرفصل آن مربوط به انرژی است كه برای تولید برق به‌كار گرفته می‌شود و دیگر سرفصل آن درباره مباحث غیر انرژی است كه در بخش‌های صنعت، محیط‌زیست، كشاورزی و سلامت اثربخش است و امروزه سهم بزرگی در زندگی و اقتصاد مردم دارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینكه ظرفیت‌های فناوری نیاز به ضرورت‌بخشی و شتاب‌بخشی دارند، ادامه داد: امروزه هم در زمینه توسعه نیروگاه‌های اتمی در حال فعالیت هستیم و توسعه كاربرد فناوری هسته‌ای را در برنامه خود قرار دادیم. در بخش تولید برق اتمی 1000 مگابایت در حال بهره‌برداری داریم كه این نیروگاه سال هفتم خود را پشت سر گذاشته است و برق پایدار و اثربخش را تامین می‌كند. برقی كه در طول این هفت سال تولید شده، باعث صرفه‌جویی 85 میلیون بشكه نفت شده كه از لحاظ اقتصادی حداقل 2.5 مرتبه پول خود با نرخ متوسط را بازگردانده است.
محمد اسلامی با بیان اینكه پروژه دو واحد 1000 مگابایتی در بوشهر را در دست ساخت قرار دادیم، ادامه داد: به دنبال این پروژه، احداث و تكمیل نیروگاه‌ها را داریم كه 10 هزار مگابایت برق جدید را برای ما تامین می‌كند. پیش‌بینی شده كه در سال 1420 سرمایه‌گذاری حدود 40 میلیارد دلاری را جذب كند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره توسعه رادیو‌داروها این را گفت: در زمینه پرتودهی محصولات كشاورزی امكان از بین بردن آفات كشاورزی و ... فراهم كردیم و با مشاركت مردم در 12 نقطه از سراسر كشور مراكزی را ایجاد خواهیم كرد كه علاوه‌بر تامین امنیت و سلامت غذایی، امكان از بین بردن حدود 30 درصد ضایعات مواد كشاورزی را فراهم می‌كند.
اسلامی در پایان درباره تحقیقاتی كه در زمینه شیمیایی و مولكولی انجام شده است، خاطرنشان كرد: حوزه شیمیایی و مولكولی كه در بخش آب سنگین تعریف شده، تحول جدیدی را در بخش داروسازی ایجاد می‌كند.

دسترسی سریع
جوان ایرانی سلام