اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

 اینجا با لیگاند آشنا می‌شوید!

در باشگاه پادكسترهای جوان مطرح شد: مغز انسان معمولاً در حال دروغ‌پردازی یا دروغ‌گویی است بدان معنا كه انسان از دلایل دروغ‌هایی كه به دستور مغز می‌گوید اطلاعی ندارد و این روند در روابط بین‌فردی كاملاً آشكار است.

1403/03/16
|
12:35
|

 دانیال كاردر (تهیه‌كننده مجموعه پادكست لیگاند) در برنامه باشگاه پادكسترهای جوان ضمن تبیین مضمون محتوایی این مجموعه پادكست عنوان كرد: مجموعه پادكست لیگاند یك پادكست غیر روان‌شناسی است. لیگاند حاوی فلسفه، علم و زبان غیررسمی است. لیگاند (Ligand) یون یا مولكولی است كه با دادن یك جفت الكترون به اتم یا یون فلز مركزی، كمپلكس كوئوردیناسی تشكیل می‌دهد. هورمون‌های انسان از طریق سازوكارهای اتصال لیگاند (گیرنده) و فسفوریلاسیون در مغز عمل می‌كنند. گیرنده‌های استروئیدی در سلول‌های عصبی هیپوتالاموس و هیپوكامپ جمع‌آوری می‌شوند. این می‌تواند ارتباط استروئید با رفتار جنسی در این نواحی از مغز را توضیح دهد. به بیان دیگر؛ لیگاند به گیرنده‌های مغزی گویند كه از اثرگذاری بسیار بالایی برخوردار است.

 وی در ادامه افزود: ایده اصلی پادكست لیگاند حدوداً 4 سال پیش به ذهن من رسید و احساس كردم كه باید به اطرافیانم كمك كنم! و پس از انتشار كار؛ یك فردی پیامی داد و درخواست اكید كه با هم دیدار داشته باشیم و در این جا حس كردم این پادكست مؤثر بوده و حالا زمان كمك‌كردن واقعی است چرا كه آن فرد از سیستان و بلوچستان به تهران آمده بود تا با من ملاقات و گفتگویی داشته باشد.

 تهیه‌كننده مجموعه پادكست لیگاند همچنین گفت: در یكی از اپیزودها من به همراه امیر مهدوی‌نیا (همكار در پادكست لیگاند) درباره دو رویكرد به‌ظاهر مخالف، یعنی علوم اعصاب و روانكاوی، صحبت كردیم. به همین خاطر اپیزود نخست؛ دررابطه‌با مبانی كلی این دو حوزه است و ما سعی می‌كنیم هر چه جلوتر می‌رویم مباحث رو جدی‌تر كنیم و در نهایت به یك رویكرد درمانی تركیبی و كاربردی برسیم.

 دانیال كاردر ضمن تأكید بر گرایش مغز به دروغگویی اظهار كرد: مغز انسان معمولاً در حال دروغ‌پردازی یا دروغ‌گویی است بدان معنا كه انسان از دلایل دروغ‌هایی كه به دستور مغز می‌گوید اطلاعی ندارد و این روند در روابط بین‌فردی كاملاً آشكار است و شاید بتوان در توجیه آن گفت كه این‌گونه زندگی آسان‌تر می‌شود! و این سهولت فرد را مجاب به‌دروغ گفتن می‌كند.

 وی در پایان سخنان خود گفت: در این مجموعه پادكست درباره موضوعاتی كه دغدغه فكری عموم است با زبانی غیررسمی و خودمانی صحبت می‌كنیم و به همگان توصیه می‌كنم كه این پادكست را گوش دهید.

دسترسی سریع
خبر