اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

تحلیلی بر فیلم "بی‌صدا دویدن"

در "سینما آینده" رادیو جوان مطرح شد: تلاش انسان‌های باقی مانده بر این مهم است كه بتوانند شرایط محیط زیست زمین را در سیارات دیگر بازنمایی و بازسازی كنند تا جوّ زندگی در شرایط زیست محیطی را احیا و كمبودهای انسان در دیگر سیاره‌ها را رفع نمایند

1403/01/26
|
10:12
|

رضا غلامی (نویسنده و فیلمساز) در برنامه سینما آینده شبكه رادیویی جوان با اشاره به ابعاد گسترده فیلم "بی‌صدا دویدن" و قرابت شرایط كنونی بشر با آن گفت: فیلم "بی‌صدا دویدن" به كارگردانی داگلاس ترامبل در سال 1972 ساخته شده است. این فیلم محصول كشور آمریكا و در ژانر درام و علمی تخیلی است. در این فیلم بروس درن، كلیف پاتس، ران ریفكین، جسی وینت و مارك پرسونز به هنرمندی پرداخته‌اند. این فیلم در آینده‌ای دور روایت می‌شود؛ در دورانی كه تمام گیاهان از روی زمین منقرض شده‌اند و یك فضانورد مسئولیتی پیدا می‌كند تا آخرین گیاه باقی مانده كه در گلخانه‌ای بر روی یك فضاپیما نگهداری می‌شود را نابود كند. این فیلم اولین بار در 10 مارس 1972 در آمریكا اكران شد و پس از حضور در جشنواره بین‌المللی Hugo Awards موفق شد نامزد دریافت یك جایزه شود.

وی ادامه داد: این فیلم حكایت از زمینی دارد كه نابود شده است و انسان در شرایط و فضایی منظومه‌ای زندگی می‌كند كه گیاهان در آن رشد نمی‌كند و اكثر آنها رو به زوال و نابودی گذاشته‌اند اما به ناگهان در چنین شرایطی؛ گیاهی شروع به رشد می‌كند كه برای بشر بسیار حیاتی است و از این رو بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای زیست محیطی در راستای رشد این گیاه فعال شده و سرمایه‌گذاری می‌كنند تا شاید بتوانند بار دیگر محیط زیست و جنگل‌ها را احیا كنند.

این نویسنده و فیلمساز همچنین اظهار كرد: تلاش انسان‌های باقی مانده بر این مهم است كه بتوانند شرایط محیط زیست زمین را در سیارات دیگر بازنمایی و بازسازی كنند تا جوّ زندگی در شرایط زیست محیطی را احیا كرده و كمبودهای انسان در دیگر سیاره‌ها را رفع نمایند. این روند با هشدارهای مكرر و مستمر كارگردان در فیلم همراه است تا شاید تلنگری باشد برای انسان‌هایی كه نسبت به محیط زیست كم‌توجه و اهمال‌كار هستند و خواسته و ناخواسته شرایط تخریب و زوال آن را فراهم كرده‌اند.

رضا غلامی ضمن اشاره به ژانر علمی و تخیلی فیلم "بی‌صدا دویدن" بیان كرد: ما فیلم‌های بسیاری مشابه این فیلم داریم. در این راستا؛ فیلم" بیسكویت سبز" (ریچارد فلیشر) تصویری خوفناك از آینده آمریكا، حاكمیت فساد و اختلاف طبقاتی در این كشور و پیام سیاسی را در قالب علمی – تخیلی به نمایش می‌گذارد. در سال 2022 جمعیت شهر نیویورك به 40 میلیون رسیده است و شهر با كمبود مواد غذایی روبرو شده‌اند.

وی افزود: منبع تغذیه و غذای اصلی مردم از طریق كمپانی بزرگ سویلنت تأمین می‌شود. مواد غذایی كه از پلانكتون‌ها آغازیان و جلبك‌های شناور درون اقیانوس تهیه می‌شوند و نام این فرآورده بیسكویت سبز است. این بیسكویت كم حجم، پروتئینی و ارزان است. اما حقیقتی پشت این ماجرا مخفی است كه. در این اثنا ویلیام سیمونسون دفتردار كارخانه سویلنت یكی از مدیران كمپانی سویلنت كه مخالف فساد اداری و زدوبند با فرماندار بوده در این ماجرا به قتل می‌رسد و ادامه داستان. اما آنچه كه حائز اهمیت است انقراض و زوال و در كنار آن امید و امیدواری بشر برای بقاست كه در هر 2 فیلم مشترك است.

وی در پایان اضافه كرد: فیلم "بی‌صدا دویدن" بسیار خوش‌بینانه ساخته شده است و تأكید دارد كه از طریق مشاركت انسان و فناوری می‌توان از فجایای انسانی و اضمحلال كره زمین جلوگیری كرد و اجازه نابودی كره زمین و ساكنان آن را نداد.

برنامه "سینما آینده" كاری از گروه دانش و اقتصاد با مدیریت مهدی شاهرضایی و به تهیه كنندگی راضیه جعفری با نویسندگی غزاله یراقی و با اجرای كیانا فرهی، پنجشنبه ها ساعت 14 روی موج اف ام ردیف 88 مگاهرتز از شبكه رادیویی جوان پخش می شود.

دسترسی سریع
خبر