اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

توسعه فاضلاب تهران / افزایش تصفیه‌خانه‌ها و كاهش آلاینده‌ها

احمدرضا محمدی، معاون نظارت بر بهره برداری توسعه فاضلاب آبفای تهران در برنامه زنده " جوان ایرانی سلام" رادیو جوان به پروژه‌های افتتاح شده توسط رئیس جمهور، افزایش تصفیه خانه ها و كاهش آلاینده ها در تهران اشاره و گفتگو كرد.

1403/01/26
|
08:53
|

در برنامه زنده "جوان ایرانی سلام" رادیو جوان، احمدرضا محمدی، معاون نظارت بر بهره برداری توسعه فاضلاب آبفای تهران، اظهار كرد: پروژه‌های افتتاح شده توسط رئیس جمهور، شامل تأمین آب پایدار و جمع آوری و تصفیه فاضلاب با هزینه نزدیك به 13 هزار میلیارد تومان، خدمت رسانی به مردم شریف تهران را تسهیل می‌كند. از جمله این پروژه‌ها، مركز پایش و كنترل فاضلاب شهر تهران آمده و با توجه به اندازه شهر، تصفیه فاضلاب در یك تصفیه‌خانه متمركز امكان‌پذیر نیست، بنابراین تعدادی تصفیه‌خانه در حال حاضر در شهر تهران به كار مشغولند.

احمدرضا محمدی به دو تصفیه‌خانه دیگر در اطراف تهران اشاره كرد و اظهار كرد: یكی از این تصفیه‌خانه‌ها در جنوب و یكی دیگر در غرب شرق شهر واقع شده است. در حال حاضر، 6 تصفیه‌خانه محلی در سطح تهران وجود دارد و تعداد این تصفیه‌خانه‌ها در حال افزایش است. با حدود 8500 كیلومتر شبكه فاضلاب، وظیفه انتقال فاضلاب از منازل مردم به این تصفیه‌خانه‌ها را بر عهده دارد. برای اطمینان از عملكرد صحیح و یكپارچه این مجموعه بزرگ، ضروری است كه تمام پارامترهای عملكردی تصفیه‌خانه‌ها و رفتار شبكه 8500 كیلومتری، به صورت فوری تحت كنترل و نظارت باشند.


وی افزود: شبكه‌هایی كه به این تصفیه‌خانه‌ها وارد می‌شوند، كیفیت و كمیت فاضلاب ورودی به این شبكه‌ها نیز به صورت پیوسته مورد كنترل قرار می‌گیرد تا به عملكرد تصفیه‌خانه‌ها بهبود بخشد. انجام این پروژه‌ها باعث بهره‌وری از تصفیه‌خانه‌ها می‌شود و منجر به كاهش تعداد حوادث فاضلاب و بهبود عملكرد تصفیه‌خانه‌ها می‌شود. با بهره‌وری از این پروژه، زمان رسیدگی به حوادث فاضلاب نیز كاهش پیدا خواهد كرد.

احمدرضا محمدی در ادامه عنوان كرد: در آینده، با نصب نرم‌افزارها و استفاده از هوش مصنوعی، امكان پیش‌بینی رفتار شبكه نیز وجود خواهد داشت. مورد بعدی كه در این مراسم افتتاح شد، نیروگاه دیوسار سوز تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران است كه یكی از تصفیه‌خانه‌های بزرگ پیرامون شهر برای جمعیت 3 میلیون نفر ساخته شده است.

معاون نظارت بر بهره برداری توسعه فاضلاب آبفای تهران در پیان خاطرنشان كرد.تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران به عنوان نیروگاه مبنای مكانیزم توسعه پاك طراحی شده است تا انتشار آلاینده‌ها از این واحد به حداقل برسد. این نیروگاه به منظور كاهش آلاینده‌ها ساخته شده است. اگر از گاز طبیعی برای این نیروگاه استفاده می‌كردیم، باید حدود 24 میلیون متر مكعب گاز سوزانده می‌شد. همچنین، اگر می‌خواستیم یك نیروگاه با استفاده از سوخت‌های فسیلی راه‌اندازی كنیم، سالیانه 225 هزار تن دی‌اكسید كربن تولید می‌شد. خوشبختانه، این نوع تلاش برای كاهش آلاینده‌ها در سایر استان‌ها نیز در حال انجام است.

دسترسی سریع
خبر