اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

نظارت بر انتخابات شورای نگهبان و نظارت بر انتخابات / از بررسی صلاحیت تا نظارت بر فرآیند اجرایی

امین الله زمانی، مدیر كل شورای نگهبان، در برنامه زنده "متولد ایران" رادیو جوان، نقش مهم این شورا در نظارت جامع بر انتخابات را برجسته كرده و از تأیید صلاحیت بیش از 75 درصد از داوطلبان تا نظارت جزئیات فرآیند اجرایی انتخابات توضیح داد.

1402/12/10
|
23:06
|

امین الله زمانی، مدیر كل شورای نگهبان، در ویژه برنامه زنده «متولد ایران» رادیو جوان درباره شركت مردم در انتخابات اظهار كرد: وظیفه شورای نگهبان، نظارت مراحل مختلف انتخابات است كه ما بخش عمده ای از این مراحل را پشت سر گذاشته ایم. شورای نگهبان در چندین مرحله با رعایت حقوق داوطلبان و پذیرش حق اعتراض آنها، تأیید صلاحیت حدود 75 درصد از 15000 داوطلب را انجام داده است. این فرآیند بی نظیر با رقابت خوبی در میان نامزدها همراه بوده است.

وی در ادامه افزود: در مرحله بعدی، شورای نگهبان در نظارت بر اجرای انتخابات حضور دارد. شورا بر وظایف مجری، وزارت كشور بر حوزه تبلیغات نامزدها و حوزه اخذ رأی نظارت می‌كند. هیأت‌های نظارت استانی و شهرستانی در همه استان‌ها و شهرستان‌ها وجود دارند كه با همكاری حدود 300 هزار نفر، از جمله 230 هزار نفر آموزش دیده، در نظارت فعالیت می‌كنند.

مدیر كل شورای نگهبان درباره نظارت بر انتخابات توضیح داد: ما بطور متوسط در هر صندوق رأی چهار نفر ناظر وجود دارد كه یكی از آنها ناظر مسئول است و بر كلیه فرآیند اجرای انتخابات از لحظه شروع اخذ رأی، پلمپ صندوق ها و ادامه و استمرار اخذ رأی و تا پایان رأی گیری و شمارش آراء و نتایج این ناظران حضور دارند و نظارت كامل را خواهند داشت كه فردا ان شاالله انتخابات سالم و پرشوری داشته باشیم.

امین الله زمانی، مدیر كل شورای نگهبان در پایان خاطرنشان كرد: با افتخار مردم را به عنوان ناظران انتخابات تشویق می‌كنیم و ما مردم را ناظر انتخابات می دانیم و به همین خاطر فردا از طریق تارنمای شورای نگهبان سامانه ای را در اختیار مردم عزیز قرار داده ایم كه از طریق سامانه شورای نگهبان، امكان گزارش تخلفات و نظارت شفاف مردم بر انتخابات فراهم شده است. این اقدامات به منظور برگزاری انتخابات سالم و پرشور انجام شده است.

دسترسی سریع
خبر