اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

دلایل چربی موی سر و راه‌های رفع آن

موهای افراد نمی‌توانند چربی بسازند. در واقع این چربی كه سبوم نام دارد، از غدد چربی روی پوست سر شما تولید می‌شود. پوست شما پوشیده از منافذ ریزی است كه فولیكول مو نیز نامیده می‌شوند. فولیكول‌ها ریشه مو را در داخل این منافذ احاطه كرده است.

1402/12/05
|
11:53
|

دكتر نسترن نمازی (متخصص پوست، مو و زیبایی) در برنامه ساختمان پزشكان ضمن اشاره به چربی سر و ریزش مو بیان كرد: به طور كلی؛ چربی پوست یك نوع مكانیزم دفاعی محسوب می‌شود كه اگر نباشد پوست دچار جراحت و یك سری مشكلات فزاینده و آسیب‌زا می‌شود؛ بنابراین وجود چربی برای پوست مفید است اما چربی بیش از حد نیز مضرات خاص خود را برای فرد به همراه دارد.

وی در ادامه افزود: بخش زیادی از چربی موجود در پوست سر، به رطوبت پوست كمك می‌كند و موجب می‌شود كه پوست سر و موها خشك نشود. در حقیقت می‌توان گفت كه چربی سر عاملی برای محافظت از پوست و موی سر است؛ اما مشكل از آنجایی آغاز می‌شود كه غدد تولید كننده چربی، بیش از حد معمول در پوست سر چربی تولید می‌كنند. در پوست سر، غدد سباسه یا چربی، روغن طبیعی به نام سبوم را تولید می‌كنند. اگر عملكرد این غدد دچار اختلال شود و تولید این روغن افزایش یابد، منجر به موی چرب می‌شود. وراثت، میزان هورمون‌ها، استفاده از محصولات نامناسب و شستن زیاد موها از علل اصلی چربی زیاد موها هستند.
این تخصص پوست، مو و زیبایی همچنین گفت: پوست چرب همچنین ممكن است در ایجاد بیماری‌هایی مانند درماتیت سبورئیك نقش داشته باشد. درماتیت سبورئیك عارضه‌ای است كه در آن پوست شما ملتهب و تحریك‌پذیر می‌شود. شوره سر نیز نوعی درماتیت سبورئیك است. به علاوه پوست سر چرب می‌تواند باعث شوره سر شود. شستشوی موی چرب می‌تواند راهی برای كنترل چربی پوست سر و موها باشد.

دكتر نسترن نمازی با احصای علل چربی پوست سر افراد نیز بیان كرد: علت چرب شدن موی سر، خود مو نیست. موهای افراد نمی‌توانند چربی بسازند. در واقع این چربی كه سبوم نام دارد، از غدد چربی روی پوست سر شما تولید می‌شود. پوست شما پوشیده از منافذ ریزی است كه فولیكول مو نیز نامیده می‌شوند. فولیكول‌ها ریشه مو را در داخل این منافذ احاطه كرده است. بیشتر این فولیكول‌های مو حاوی غددی هستند كه سبوم تولید می‌كنند. البته كه این غدد چربی پوست و مو را سالم و مرطوب نگه می‌دارند. به علاوه این غدد از عفونت پوست سر پیشگیری می‌كنند. اما گاهی اوقات، این غدد چربی بیش از حد تولید كرده و باعث چرب شدن پوست و مو می‌شوند. تولید بیش از اندازه چربی توسط فولیكول‌های مو خود می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد كه مهم‌ترین آنها؛ "تغییر هورمون‌ها"، "مصرف داروهای خاص" و "ژنتیك" محسوب می‌شوند.

وی همچنین گفت: در این میان باید توجه داشت كه چربی كف سر افراد در درجه نخست بنا به تغییرات هورمون‌های جنسی ترشح می‌شود و به همین دلیل است كه در سنین جوانی و نوجوانی؛ موها شروع به چرب شدن بیش از اندازه می‌كند و پوست كف سر حامل چربی زیادی می‌شود. اما نمی‌توان تنها دلیل چربی پوست كف سر را به فعالیت هورمون‌ها ارتباط داد؛ بلكه عوامل ژنتیكی و استایل كردن بیش از حد مو و سشوار كشیدن طولانی مدت می‌تواند منجر به افزایش چربی كف سر می‌شود البته برخی شامپوها می‌توانند این چربی كف سر را تا حدود زیادی كاهش دهند و ما معمولاً این قبیل شامپوها را به افرادی با پوست چرب توصیه می‌كنیم. نشانه اولیه تشخیص موی سر چرب؛ ظاهر براق مو حتی بافاصله با مدتی كوتاه از شست‌وشو است.

وی همچنین افزود: درماتیت سبوره یا اگزمای سبوره یك بیماری التهابی پوستی است كه در آن پوست قرمز، فلس مانند و مبتلا به خارش می‌شود. این بیماری اغلب، نواحی پوستی چرب‌تر و دارای غدد سباسه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. صورت و پوست سر از جمله این نواحی هستند. اگرچه درماتیت سبوره عامل اصلی ریزش مو به حساب نمی‌آید؛ اما در برخی موارد ممكن است منجر به ریزش مو شود. درماتیت سبوره در موارد خفیف باعث ایجاد شوره سر نیز می‌شود. در موارد شدیدتر باعث ایجاد خارش و قرمزی و التهاب خواهد شد. خارش پوست و خراشیدگی بیش از حد ممكن است به فولیكول‌های مو آسیب برساند و هنگامی كه این روند ادامه پیدا كند و خارج از كنترل باشد ممكن است التهاب‌های زیادی را به همراه بیاورد كه رشد مو را در آن نقطه سخت می‌كند و اگر برای مدت طولانی درمان نشود، ممكن است ریزش مو در آن قسمت دائمی باشد.

این متخصص پوست، مو و زیبایی ضمن اشاره به ریزش موی سر افراد مختلف عنوان كرد كه ما نمی‌توانیم به طور قاطعانه اعلام كنیم كه چربی كف سر باعث ریزش مو می‌شود؛ اما از آنجایی كه چربی سر می‌تواند زمینه التهابات و خارش پوستی را ایجاد كند؛ یكی از دلایل ریزش مو محسوب می‌شود. در این موارد زیاد شدن مقدار چربی روی پوست باعث می‌شود كه آلودگی‌ها در میان موها گیر كنند و در نتیجه منافذ باز پوست بسته شوند. به این ترتیب مواد كافی برای رشد موها فراهم نخواهد شد و ریزش مو اتفاق خواهد افتاد. برای درمان این مشكل نیاز به از بین بردن تمامی چربی مو نیست؛ زیرا مقدار طبیعی چربی جهت محافظت و شادابی موها حیاتی است. برای درمان چربی موی سر، یكی از اولین مراحل، شناخت دلیل این مشكل است. گاهی تنها با پیدا كردن و پیشگیری از عامل ایجاد چربی مو، این مشكل خود برطرف می‌شود.

دسترسی سریع
خبر