اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

دانشجویان پیاده نظام احزاب نباشند!

در برنامه "سبز سفید سرخ" رادیو جوان مطرح شد: دانشجو باید سیاسی باشد و نه سیاست‌زده و این مهم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا كه این قشر تأثیرگذار باید مراقب باشند كه در چنین شرایطی تبدیل به پیاده نظام احزاب و گروه‌های سیاسی كشور نشوند.

1402/11/28
|
11:56
|

علیرضا تسلیمی (فعال جنبش دانشجویی) در برنامه سبز سفید سرخ  رادیو جوان با موضوع انتخابات آتی كشور اظهار كرد: حضرت امام خمینی (ره) در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ایران فرمودند كه مجلس در رأس همه امور است و این جمله نشان دهنده اهمیت ویژه و جایگاه خاص مجلس شورای اسلامی است و اگر ما همین جمله را سرلوحه افكار و رفتار خود قرار دهیم؛ متوجه می‌شویم كه مجلس یكی از اثرگذارترین و مهم‌ترین اركان كشور ما است.

وی ادامه داد: از آنجایی كه متولی اصلی قانون‌گذاری در ایران اسلامی، مجلس است و همین مجلس هم عهده‌دار نظارت بر اجرای قوانین است، به هیچ عنوان نمی‌توانیم انتخابات مجلس را كم اهمیت شمرده و از آن با اهمال‌كاری گذر كنیم چرا كه آینده كشور به دویست و اندی نماینده وابسته است كه چه تصمیماتی را برای كشور اتخاذ كرده و چگونه این تصمیمات را عملی كنند تا بهترین شرایط برای مردم رقم خورده و مشكلات و موانع را به حداقل ممكن برسانند.

این فعال جنبش دانشجویی با اشاره به فضای دانشگاه‌ها و حال و هوای دانشجویان در آستانه انتخابات گفت: متأسفانه امسال با فضای چندان مطلوب و قابل انتظاری در دانشگاه‌های نیستیم چرا كه همچون ادوار گذشته، جنب و جوش‌ها و جریان‌های دانشجویی فعال نشده‌اند و این روند حاكی از سرد شدن فضای دانشجویی در عرصه انتخابات است كه یكی از دلایل آنها نحوه و روش مدیریت برخی دانشكده‌ها و دانشگاه‌ها احصا می‌شود كه الزاماً بر این باور می‌باشند كه اگر قرار بر برگزاری جلسات و میزگردهایی با مضمون انتخابات در دانشگاه‌ها باشد، الزاماً تنش و مشكلاتی به همراه آن فضای دانشگاه را ملتهب خواهد كرد و از این رو محدودیت‌های خاصی را در نظر گرفته‌اند كه روحیه دانشجویان را در ورود به این قبیل فضاها و جلسات سرد كرده است.

علیرضا تسلیمی ضمن تأكید بر برگزاری كرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها بیان كرد: اینكه برخی از مدیران دانشگاه‌ها بر این باورند كه برگزاری جلسات و میزگردهایی با مضامین سیاسی در دانشگاه‌ها؛ الزاماً منتج به تنش و التهاب در دانشگاه‌ها می‌شود كاملاً اشتباه است چرا كه رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها بر این مهم تأكید كرده و فرموده‌اند؛ متأسفانه‌ گروهی‌ به دنبال سیاست‌زدگی‌ و گروهی‌ به دنبال سیاست‌زدایی، دائماً تبدیل‌ فضای‌ فرهنگی‌ كشور را به‌ سكوت‌ مرداب‌ گونه‌ یا تلاطم‌ گرداب‌وار، می‌خواهند تا در این‌ بلبشو، فقط صاحبان‌ قدرت‌ و ثروت‌ و تریبون‌، بتوانند تأثیرگذار و جریان‌ساز باشند و سطح‌ تفكر اجتماعی‌ را پائین‌ آورده‌ و همه‌ فرصت‌ ملی‌ را هدر دهند و اعصاب‌ ملت‌ را بفرسایند. برای‌ بیدار كردن‌ عقل‌ جمعی‌، چاره‌ای‌ جز مشاوره‌ و مناظره‌ نیست‌ و بدون‌ فضای‌ انتقادی‌ سالم‌ و بدون‌ آزادی‌ بیان‌ و گفتگوی‌ آزاد با حمایت‌ حكومت‌ اسلامی‌ و هدایت‌ علما و صاحب‌نظران، تولید علم‌ و اندیشه‌ دینی‌ و در نتیجه‌، تمدن‌سازی‌ و جامعه‌پردازی‌، ناممكن‌ یا بسیار مشكل‌ خواهد بود. برای‌ علاج‌ بیماری‌ها و هتاكی‌ها و مهار هرج‌ و مرج‌ فرهنگی‌ نیز بهترین‌ راه‌، همین‌ است‌ كه‌ آزادی‌ بیان‌ در چارچوب‌ قانون‌ و تولید نظریه‌ در چارچوب‌ اسلام‌، حمایت‌ و نهادینه‌ شود.

وی در ادامه سخنان خود افزود: از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی چنین بر می‌آید كه دانشجو باید سیاسی باشد و نه سیاست زده و این مهم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا كه این قشر تأثیرگذار باید مراقب باشند كه در چنین شرایطی تبدیل به پیاده نظام احزاب و گروه‌های سیاسی كشور نشوند بدان معنا كه متناسب با منافع احزاب عمل نكرده و عرصه دانشگاه را تبدیل به فضایی در راستای امتیازگیری آنها نكنند. در واقع دانشجو باید پویا، ژرف نگر و همه‌جانبه فكر كند تا درگیر سوگیری‌های سیاسی نشده و با آگاهی و بصیرت اندیشه خود را در جامعه اشاعه دهد چرا كه در غیر این صورت دانشگاه دچار آفت‌زدگی شده و نتیجه آن جز خسران و آسیب‌های فراگیر در عرصه دانشجویی و جامعه نخواهد بود.

این فعال جنبش دانشجویی در پایان سخنان خود بیان كرد كه با نگاهی اجمالی به مجلس دوره یازدهم و مجلس دوره دهم در می‌یابیم كه مجلس یازدهم دستاوردهای بیشتری نسبت به مجلس پیشین داشت تا جایی كه رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن لقب "مجلس انقلابی" را داد چرا كه اقدامات بسیاری در راستای اشاعه رفاه عمومی و رفع مشكلات معیشتی عموم مردم داشت البته نمی‌توان گفت كه این اقدامات كافی و ایده‌آل بوده‌اند؛ اما با قیاس با مجلس قبلی، به مراتب بیشتر و اثرگذارتر بوده است. از افزایش حقوق سربازان گرفته تا سیاست خارجی و... كه تمامی با تغییرات و اصلاحات گسترده ای همراه و به نفع عموم مردم تغییر مسیر داده شدند. به هر حال امید آن می‌رود كه اكثریت مردم با حضور پای صندوق‌های رأی، بار دیگر اعتقاد و اعتماد خود به نظام و حكومت را به رُخ جهانیان كشیده و نقشه‌های شوم دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران را نقش بر آب كنند.

دسترسی سریع
خبر