اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

راه اندازی برنامه صدای دانشجو

محسن حبیبی گفت: با توجه به راه‌اندازی«صدای دانشجو»از سوی شبكه رادیویی جوان باید ابزار خرسندی كنیم كه به این مهم، نگاهی متفاوت شده، چرا كه تریبونی برای ابراز افكار، خواسته‌ها و سخنان دانشجویان ایجاد شده است.

1402/09/16
|
19:49
|

دكتر محسن حبیبی رئیس دانشكده ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی در ویژه برنامه "از همین آب و خاك" با عنوان "روز دانشجو" گفت: دانشگاه‌ها رسالت‌های مختلف و گوناگونی را در ابعاد متفاوت بر عهده دارند كه دانشجویان نیز در همان عرصه‌ها به فعالیت می‌پردازند. عرصه اصلی و اولویت نخست؛ آموزش است كه دانشجویان برای كسب تخصصی خاص، رشته تحصیلی مورد علاقه خود را انتخاب و به تحصیل دانشگاهی می‌پردازند؛ اما در كنار این تخصص‌گرایی؛ در تمامی دانشگاه‌ها عرصه‌های فرهنگی متنوعی نیز وجود دارد كه بسیاری از دانشجویان در آنها فعالیت می‌كنند.

وی در ادامه اظهار كرد: در دانشگاه‌ها عرصه برای رشد همه‌جانبه دانشجویان باز و زمینه مناسب سیاسی، فرهنگی و اجتماعی فراهم است تا افراد به رشد و بالندگی مطلوب از جنبه‌های مختلف برسند. البته در این میان یك مسئله وجود دارد و آن ویژگی‌های خاص و متفاوت دانشجویان است كه ما با نگاهی متفاوت به ویژگی ایده‌آل طلبی دانشجویان سعی بر آن داشته‌ایم تا زمینه باز شدن فكر و نگرش دانشجویان را فراهم آوریم چرا كه شهید بهشتی همواره متذكر بود كه دانشجویان حكم مؤذن‌های جامعه را دارند و هرگز نباید خواب بمانند و این نشان از اهمیت ویژه بیداری افكار دانشجویان را دارد.

دكتر حبیبی با تأكید بر جنبه ایده‌آل طلبی قشر دانشجو اظهار كرد: با توجه به اینكه یكی از خصایص مهم و بارز قشر دانشجو، ویژگی ایده‌آل طلبی، شجاعت و حق‌طلبی آنان قلمداد می‌شود، می‌توانند با بیداری خود مسائل مختلف جامعه را برای خود و جامعه هدفمند ساخته و در جهتی مشخص رشد دهند كه بیشتری خروجی و بهره را داشته باشد.

وی ادامه داد: دشمنان همواره سعی بر آن دارند تا در میان قشر دانشجوی كشور، ویژگی انفعال را رواج دهند در حالی كه ما تلاش می‌كنیم تا دانشجو را بیدار، فعال و پویا تربیت كنیم تا آثار آن در ابعاد مختلف جامعه نمایان شود و همواره شاهد كشوری، پیشرو، فعال و پیشرفته در جنبه‌ها و ابعاد مختلف باشیم.

دكتر حبیبی در زمینه مشاركت دانشجویان در تصمیم‌گیری‌های كلان و مدیریتی دانشگاه‌ها گفت: با توجه به راه‌اندازی شبكه صدای دانشجو از سوی شبكه رادیویی جوان؛ باید ابزار خرسندی كنیم كه به این مهم نگاهی متفاوت شده و بی‌شك می‌توان به آینده آن نیز امیدوار بود چرا كه تریبونی برای ابراز افكار، خواسته‌ها و سخنان دانشجویان ایجاد شده است چرا كه موتور محرك هر كشوری را دانشجویان بصیر و فعال آن تشكیل داده‌اند و امیدواریم دانشگاه‌ها نیز از ظرفیت عالی در راستا پیشبرد اهداف خود نهایت بهره را ببرند.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی همچنین متذكر شد: دانشجو همواره باید محیطی را برای ابزار سخنان و خواسته‌های خود داشته باشد و ما در دوره جدید مدیریتی، علاوه بر تشكل‌های دانشجویی و انجمن‌های دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی؛ سعی كرده‌ایم تا بیش از پیش از نظرات و ایده‌های دانشجویان بهره‌مند شویم و در این راستا با برگزاری جلسات متعدد با دانشجویان، پای حرف‌های آنان می‌نشینیم تا قدمی مؤثر در مسیر رشد و بالندگی دانشجو دانشگاه برداشته باشیم.
 
دكتر عبدالله معتمدی: ضرورت گسترش مراكز نوآوری و كارآفرینی در دانشگاه‌ها

رئیس دانشكده علامه طباطبائی گفت: موضوع آینده‌نگری برای قشر دانشجو و تأمین شغل مناسب برای آنها از اهمیت خاصی برخوردار است و ما در دانشگاه علامه طباطبائی با توجه به این مهم؛ مراكز نوآوری و كارآفرینی تشكیل داده‌ایم.
 
دكتر عبدالله معتمدی (رئیس دانشكده علامه طباطبائی) در برنامه از همین آب و خاك با موضوع "روز دانشجو" عنوان كرد: خاستگاه روز دانشجو حادثه تاریخی روز 16 آذر سال 1332 می‌باشد.

وی ادامه داد: پیش‌تر در تاریخ 28 مرداد ماه همان سال كودتا در دولت دكتر مصدق را شاهد بودیم كه سران رژیم سلطنتی برای اینكه بتواند سرسپردگی خود را به دولتمردان آمریكایی نشان دهند، از معاون رئیس جمهور آمریكا (ریچارد نیكسون) دعوت كردند كه به ایران بیاید. دانشجویان كه به حضور سران آمریكایی اعتراض داشتند در دانشگاه تهران اقدام به تضاهرات كردند و در این اثنا خون سه دانشجوی در بدو ورود "نیكسون"، مقابل دانشگاه فنی به زمین ریخته شد و این اتفاق، اعلام حضور و سیطره دانشگاه آمریكایی در دوره پهلوی بود.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی همچنین خاطر نشان كرد كه از دهه 40 كه نهضت امام خمینی (ره) شكل گرفت، پیوند امام و دانشجویان وارد مرحله جدیدی شد كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران  نیز استمرار پیدا كرد و دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته، هوشمند و با انرژی جامعه در جهاد سازندگی و دوران دفاع  مقدس و شرایط بحران كشور، نقش بی‌بدیلی داشته و خوش درخشیدند.

دكتر عبدالله معتمدی در ادامه با اشاره به دغدغه‌های مهم دانشجویان در حال حاضر گفت: دانشجویان كشور ما دغدغه‌های مختلفی دارند كه بخشی از آنها دغدغه‌های شخصی و خانوادگی و آینده‌نگری برای ایام پس از تحصیل محسوب می‌شود، در كنار این روند؛ دغدغه‌ها و افكار سیاسی و اجتماعی و آنچه كه در این عرصه در حال رُخ دادن است نیز از اهمیت ویژه‌ای برای این قشر برخوردار است.

وی در ادامه افزود: موضوع امید را نیز باید جدی گرفت چرا كه اصل امید به آینده برای قشر دانشجو بسیار حائز اهمیت است و اینكه در آینده به چه شغلی گرایش پیدا می‌كنند و شرایط شغلی و زندگی پس از دوران تحصیل چگونه رقم خواهد خورد، یكی دیگر از دغدغه‌های مهم این قشر است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبائی با تأكید بر ضرورت آینده‌نگری برای دانشجویان اظهار كرد: موضوع آینده‌نگری برای قشر دانشجو و تأمین شغل مناسب برای آنها از اهمیت خاصی برخوردار است و ما در دانشگاه علامه طباطبائی با توجه به این مهم؛ مراكز نوآوری و كارآفرینی تشكیل داده‌ایم تا با این روند، دانشجویانی كه ایده‌ یا ایده‌هایی خاص و خلاقانه در زمینه اشتغال دارند بتواند نظرات خود را مطرح و با كمك متخصصان و فعالان ما در این مراكز جامه عمل بدان‌ها بپوشانند.

دكتر عبدالله معتمدی همچنین گفت: ما در مراكز نوآوری و كارآفرینی دانشگاه علامه طباطبایی كار را تا آنجا پیش برده‌ایم كه دانشجویان خلاق دعوت به عمل می‌آوریم تا با حضور در این مراكز و دفاع از ایده‌ها و افكار اشتغال‌زای خود؛ قدمی مثمرثمر در راستای عملیاتی شدن این مهم بر دارند و كسب و كار مورد نظر خود را راه‌اندازی كنند و اگر با گذشت زمانی مشخص (حدوداً 4 ماه) به موفقیت‌های حائز اهمیتی دست یافتند كه نشان داد این ایده درست است و حركت آن مطلوب و رو به جلو است؛ این افراد را به مراكز رشد معرفی می‌كنیم تا با حمایت‌های جدید و جدی‌تری بالاخص در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری، وارد مرحله مهم‌تری شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی برنامه «صدای دانشجو» نیز افزود: بی‌شك راه‌اندازی چنین كانال‌های ارتباطی می‌تواند در نقل و انتقال خواسته‌ها و سخنان دانشجویان و مسئولین بسیار مؤثر باشد و می‌توانیم از نظرات و ایده‌های آنان در زمینه‌های مختلف بهره‌های بسیاری ببریم كه در رشد، شكوفایی و بالندگی كشور از اثرگذاری ویژه‌ای برخوردار است چرا كه این قشر؛ خوب می‌بیند، خوب توجه می‌كند و می‌تواند به خوبی مسائل روز را تحلیل كند و این نگاه متفاوت است كه تأثیر خاصی بر آینده كشور خواهد گذاشت.
 
ویژه برنامه زنده «از همین آب و خاك» رادیو جوان به تهیه كنندگی لیداعرفانیان و با اجرای فاطمه امجدیان و ابوالفضل اینانلو و با هماهنگی فرزاد محمدی در دانشكده ادبیات فارسی و زبان های خارجی، دانشگاه علامه طباطبایی برگزار و بر روی موج fm ردیف 88 مگاهرتز تقدیم شنوندگان رادیو جوان شد.

دسترسی سریع
خبر