اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

حضور و سخنرانی رهبر انقلاب در مراسم سی‌وسومین سالگرد رحلت امام خمینی (رحمه‌الله)

رهبر معظم انقلاب در حرم امام (ره): از وعده‌های شش ماهه دشمن برای سقوط انقلاب، بیش از 43 سال گذشته/ نه به كسی ظلم می‌كنیم و نه از كسی ظلم می‌پذیریم

1401/03/14
|
14:23
|

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (شنبه) در اجتماع پرشور مردم در مرقد مطهر رهبر كبیر انقلاب به مناسبت سی‌وسومین سالگرد عروج آن عزیز سفر كرده، امام خمینی را روح جمهوری اسلامی، شخصیتی حقیقتاً استثنایی وامامِ «دیروز و امروز و فردای ملت ایران» خواندند و تأكید كردند: نسل جوان و هوشمند كنونی برای اداره آینده كشور و رساندن ملت به قله‌های پر شكوه به نرم‌افزاری مطمئن، جامع، شتابدهنده وتحول‌آفرین یعنی درسها و گفتار و رفتار امام نیاز دارد.

ایشان همچنین با بیان توصیه‌هایی مهم، مردم و فعالان انقلابی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی را به جلوگیری از هویت‌زدایی از انقلاب و تحریف امام، افشای دروغ و جنگ روانی دشمن، جلوگیری از نفوذ رگه‌های ارتجاع و سبك زندگی غربی، و قدرشناسی از مسئولان انقلابی سفارش كردند.

رهبر انقلاب در این مراسم كه بعد از دو سال به صورت حضوری برگزار شد، با اشاره به ابعاد همچنان ناشناخته شخصیت امام خمینی گفتند: با وجود حرفها و نوشته‌های فراوان درباره آن حكیم هدایتگر، ناگفته‌ها درباره عظمت و قدرت شخصیتی و رهبری او بسیار است و نسل جوان كه امام را به‌درستی نمی‌شناسد، برای ایفای مسئولیت ملی و انقلابی و برداشتن گام دوم انقلاب و اداره بهینه كشور، باید درس‌های پیش‌برنده و تعیین‌كننده مكتب امام را بیاموزد تا با اطمینان به‌سوی آینده درخشان كشور گام بردارد.

ایشان، انقلاب اسلامی را بزرگ‌ترین انقلابِ تاریخ انقلابها خواندند و با مقایسه روند دو انقلاب مشهور معاصر یعنی انقلاب كبیر فرانسه و انقلاب شوروی با انقلاب اسلامی گفتند: در این انقلابها معنویت مغفول بود و هر دو انقلاب بعد از مدتی كوتاه منحرف شدند و مردم را كه باعث پیروزی آنها بودند به كنار زدند و عملاً به دوران گذشته برگشتند اما انقلاب اسلامی بعد از پیروزی هم با انتخابات پی در پی، تكیه مستمر بر مردم و توجه همزمان به جنبه‌های مادی و معنوی انسان جلو رفته است كه این واقعیات از جمله دلایل برجسته‌ی برتری انقلاب اسلامی بر همه انقلابهای تاریخ، ونشان‌دهنده عظمت رهبری امام است.

ایشان حضور ملت را عامل قطعی پیروزی انقلاب برشمردند اما گفتند: آن دست قدرتمند، شخصیت فولادین، دل مطمئن و زبان ذوالفقارگونه كه توانست اقیانوس عظیم ملت را به میدان بكشاند و به تلاطم بیاورد و بدون یأس ونا امیدی در میدان نگهدارد و جهت حركت را به آنها تعلیم دهد، امام بزرگوار و خمینی عظیم بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جلوه‌هایی از رهبری پُر مغز و پُر معنای امام خمینی و قدرت نافذ ایشان در تعیین و تعلیم میدان مبارزه، به حوادث خطیر دوران نهضت و جمهوری اسلامی اشاره كردند و افزودند: امام در بیانیه‌های سال آخر حیات‌شان و وصیت‌نامه خود، میدان مبارزه را حتی برای دوران بعد از خود نیز تعیین و مشخص كرده است.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه امام (ره) از نظر خصوصیات شخصی به معنی واقعی كلمه ممتاز بود، به بیان برخی ویژگی‌های ایشان پرداختند و گفتند: «پاكی و پرهیزگاری»، «معنویت و حالات عرفانی»، «شجاعت»، «حكمت و عقلانیت»، «محاسبه گری»، «امید به آینده»، «صداقت»، «وقت شناسی و نظم»، «توكل و اطمینان به وعده الهی» و «اهل مبارزه بودن» از جمله خصوصیات بارز امام راحل بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان برخی ویژگی‌های ممتاز امام، به تبیین مبانی و اصول مكتب امام پرداختند و افزودند: زیربنای مكتب امام چه در دوران مبارزه و چه در دوران انقلاب «قیام لله» بود و این زیربنا مبنای قرآنی داشت.
ایشان هدف قیام برای خدا در همه مراحل را «اقامه حق»، «اقامه عدل و قسط» و «ترویج معنویت» برشمردند و خاطرنشان كردند: امام یك مبارز واقعی بود و در میدان قیام لله حضور دائمی داشت.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: حركت امام در دوران مبارزه چند نقطه برجسته داشت كه عبارتند از نترسیدن، صراحت با مردم، اعتماد به مردم، قدردان مجاهدت مردم بودن و دمیدن امید به دلها.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به بیان نكات برجسته حركت امام در دوران ایجاد جمهوری اسلامی پرداختند و خاطرنشان كردند: مهمترین دغدغه و نقشه راه امام در این دوران، فاصله‌گذاری میان طرح «جمهوری اسلامی» با «فرهنگ و قاموس غربی» بود. بر همین اساس امام اصرار داشت كه جمهوری اسلامی وام گرفته از «جمهوری» و «مردم سالاری» غربی نیست بلكه برگرفته از اصل اسلام است.

رهبر انقلاب اسلامی یكی از ویژگی های بارز الگوی جدید امام را، هماهنگ‌سازی دوگانه‌های به‌ظاهر متناقض دانستند و گفتند: در الگو و نظام سیاسی جدیدی كه امام ارائه كرد، «هم معنویت است هم رأی مردم»، «هم اجرای احكام الهی است هم رعایت اقتضائات و مصلحت‌های عمومی»، «هم اصرار بر عدالت اقتصادی و رعایت حال ضعفا است هم اصرار بر تولید ثروت»، «هم نفی ظلم است هم نفی ظلم‌پذیری»، «هم تقویت علم و اقتصاد است هم تقویت بنیه دفاعی كشور»، «هم انسجام و وحدت ملی است هم پذیرفتن تنوع آرا و گرایشهای مختلف سیاسی»، «هم تأكید بر تقوا و طهارت مسئولان است هم تأكید بر كارشناسی و كاربلدی مسئولان».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس سؤال مهمی را مطرح كردند و گفتند: این مكتب و الگویی كه امام طراحی و پایه‌گذاری كردند تا چه میزان در زمان امام و بعد از ایشان تحقق پیدا كرده است؟

ایشان افزودند: پاسخ من با اطلاع از حقایق كشور این است كه «جمهوری اسلامی در همه سرفصل‌ها همچون مردم‌سالاری، پیشرفت‌های علمی، امور دیپلماسی، اقتصادی و خدمات عمومی موفقیت‌های بزرگی به‌دست آورده كه انكار آنها بی‌انصافی است البته ناكامی‌ها نیز كم نبوده است یعنی هم پیشرفت داشتیم و هم ضعف و ناكامی.

رهبر انقلاب اسلامی در بیان علت ضعف‌ها و ناكامی‌ها افزودند: برای یافتن علت، امام ما را راهنمایی كرده و می‌گویند «كارنامه شما در گرو تلاش و مجاهدت است»، یعنی هر جا ملت و مسئولین با اراده قوی وارد میدان شوند، آنجا عرصه پیشرفت‌ها است و هر جا سستی در اراده‌ها به‌وجود آید، موجب عقب‌ماندگی می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان كردند، البته نقش جبهه گسترده دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز نیز نباید نادیده گرفته شود.

ایشان افزودند: این دشمنی را جمهوری اسلامی به‌وجود نیاورد بلكه چون ذات جمهوری اسلامی، مخالف ظلم و استكبار و منكرات و موافق معنویت است، طبیعتاً ظالمان و مستكبران و عاملان به منكر و مخالفان معنویت با آن دشمنی می كنند.

رهبر انقلاب یكی دیگر از عوامل دشمنی با جمهوری اسلامی را فاصله‌گذاری جدی امام با غربی‌ها دانستند و گفتند: حمایت از فلسطین و دادن سفارت رژیم غاصب به ملت فلسطین، انتقاد از ریاكاری‌ها و جنایتهای كشورهای اروپایی و امریكا نمونه‌های مهمی از فاصله‌گذاری امام میان تمدن و تفكر و نظام اسلامی با تمدن و تفكر غربی است.

رهبر انقلاب همچنین امتیاز بزرگ امام را آشنا كردن مردم با مفهوم مقاومت و تزریق روح ایستادگی در ملت خواندند و گفتند: به بركت امام امروز ملت ایران ملتی كاملاً مقاوم و مستحكم است و مقاومت به یكی از واژه‌های برجسته در ادبیات سیاسی دنیا تبدیل شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه از دو توطئه و خواب آشفته دشمنان برای ملت ایران پرده برداشتند و گفتند: جزء اول این نقشه، امید بستن دشمنان به اعتراضات مردمی برای ضربه زدن به كشور است كه از طریق كار روانی و فعالیت در فضای مجازی و با پول، مزدورپروری و انواع حیله‌ها به دنبال قرار دادن مردم در مقابل نظام اسلامی هستند.

ایشان جزء دوم از این توطئه را القاء محاسبات غلط درباره رو به سقوط بودن جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: بدخواهان، ابتدای انقلاب می‌گفتند شش ماه دیگر انقلاب سقوط خواهد كرد و بعد كه محاسبه آنها غلط از آب درمی‌آمد وعده شش ماه دیگر را می‌دادند در حالی‌كه امروز بیش از هشتاد، شش ماه از انقلاب گذشته و آن نهال باریك به درختی تناور و مقتدر تبدیل شده است، و محاسبات امروز آنها نیز همچون گذشته كاملاً غلط است.

رهبر انقلاب تأكید كردند: در جمهوری اسلامی، عاملِ مردم عامل بسیار مهمی است و دشمنان نخواهند توانست ملت را در مقابل نظام اسلامی قرار دهند.

ایشان در تحلیل علت محاسبات پی در پی غلط دشمنان ایران، به نقش تعدادی از مشاوران ایرانیِ خائن در شكل دادن به این محاسبات اشاره كردند و گفتند: این مشاوران خیانتكار نه تنها به كشور خود بلكه حتی به آمریكایی‌ها هم خیانت می‌كنند چرا كه با این مشورت‌های غلط موجب شكست خوردن آنها می‌شوند.

«رویگردان شدن مردم ایران از دین و روحانیت و نظام اسلامی» نمونه‌ای از مشورت‌ها و محاسبات غلطی بود كه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به آن اشاره و خاطرنشان كردند: علاوه بر بیان این حرفها از جانب آمریكایی‌ها كه تحت تأثیر مشاوران ناآگاه و خائن است، معدود افراد ساده‌لوحی نیز در داخل كشور این سخنان غلط را در رسانه‌ها بیان می‌كنند.

ایشان با تأكید بر اینكه امروز گرایش مردم به دین و انقلاب یقیناً بیش از ابتدای انقلاب است، به نمونه‌هایی برجسته از حضور شكوهمند مردم در تجلیل از مقاومت و روحانیت اشاره كردند و گفتند: تشییع میلیونیِ بدنِ قطعه‌قطعه شهید سلیمانی و بزرگداشت آن مرد انقلابی، مبارز و مجاهد، و تشییع جنازه و ابراز احساسات مردم به درگذشت مراجع و فقهای عالی‌قدری همچون آیت‌الله صافی‌گلپایگانی و آیت‌الله بهجت با گرامیداشت هیچ شخصیت سیاسی و هنری دیگر در كشور قابل مقایسه نیست و نشان‌دهنده اعتقاد مردم به روحانیت، دین، جهاد و مقاومت است.

رهبر انقلاب اسلامی، حضور مشتاقانه جوانان در مراكز اعتكاف و اجتماعات عظیم معنوی و همچنین راهپیمایی‌های با شكوه 22 بهمن و روز قدس را نشانه‌های دیگری از وفاداری ملت به به راه امام بزرگوار دانستند و افزودند: نمونه دیگری از ارادت دینی مردم، اظهار شوق و ارادت آحاد مردم از پیر و جوان و كودك در سراسر كشور به ساحت حضرت ولی‌عصر(عج) در قالب سرودی است كه این روزها پخش شده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان هفت توصیه مهم خطاب به فعالان عرصه‌های انقلابی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بیان كردند.

رهبر انقلاب در توصیه اول به جوانان هوشمند و فرزانه تأكید كردند: نگذارید دشمن و ضدانقلاب از انقلاب شما هویت‌زدایی و حقیقیت آن را وارونه‌نمایی كند.

ایشان با توصیه به اینكه «نگذارید یاد امام كه روح انقلاب است در جامعه كمرنگ شود و امام را تحریف كنند»، توصیه سوم خود را به «جلوگیری از نفوذ ارتجاع »اختصاص دادند و گفتند: ارتجاع به معنی بازگشت به سیاست و سبك زندگی غربی است و نباید گذاشت با نفوذ سبك زندگی غربی كه در دوران فاسد پهلوی موجود بود، كشور به سمت ارتجاع برود.

ایشان در توصیه چهارم بر «افشای دروغ و فریب و جنگ روانی دشمن» تأكید و با اشاره به نمونه‌ای تازه از این جنگ روانی خاطرنشان كردند: چندی قبل دولت یونان با دستور آمریكایی‌ها نفت كشورمان را دزدید اما وقتی دلاورانِ از جان‌گذشته‌ی جمهوری اسلامی، كشتی نفتی دشمن را ضبط كردند، در تبلیغات فراگیر خود ایران را به دزدی متهم كردند، در حالی‌كه آنها بودند كه نفت ما را دزدید و پس گرفتن مال دزدی، دزدی نیست.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با توصیه به «استفاده از سرمایه ایمان مردم برای تولید عمل صالح»، توصیه ششم خود را به «جلوگیری از القاء بن‌بست در كشور» اختصاص دادند و گفتند: در فضای مجازی عده‌ای یا از روی غفلت و یا بخاطر پول، كارشان القاء به بن‌بست رسیدن كشور است البته در زمان امام هم عده‌ای در روزنامه‌ها نوشتند كشور به بن‌بست رسیده است كه امام فرمودند این شما هستید كه به بن‌بست رسیده‌اید نه جمهوری اسلامی.

ایشان در توصیه آخر، «وظیفه قدرشناسی از مسئولان انقلابی» را یادآور شدند و خاطرنشان كردند: امام بزرگوار همچنان‌كه به مجریان نهیب می‌زدند در مواردی نیز صریحاً از آنها قدردانی می‌كردند، بنابراین امروز كه دشمن در صدد تخریب مسئولان انقلابی است، وظیفه سنگین قدرشناسی باید ادا شود.

رهبر انقلاب با اشاره به جلوه‌هایی از فعالیت‌های ارزشمند مسئولان در روزهای اخیر، گفتند: چند شبانه‌روز حضور مستقیم یك وزیر در آبادان و ملاقات رئیس‌جمهور و معاون او با آسیب‌دیدگان حادثه و آرامش دادن به آنها، نمونه‌هایی با ارزش و درخور قدرشناسی است؛ البته باید عاملان خرابكاری‌ها در قضیه آبادان و در قضایای دیگر نیز مجازات شوند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان با اشاره به برخی حواشی در زمان سخنرانی حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی تأكید كردند: شنیدم در زمان سخنرانی جناب آقای حاج سیدحسن خمینی، كسانی سر و صدا كردند. همه بدانند كه من با این كارها و سر و صداها مخالف هستم.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی در سخنانی، امام بزرگوار را منادی استقلال و عزت ملت ایران خواند و گفت: امام یك حقیقت ناب و روح مطهر و نماد و مظهر آرمانهای درخشان اسلامی و مردمی بود.

دسترسی سریع
خبر