اخبار هر روز از ساعت 6:30 - 8:30 - 13:30 - 18:30 به مدت متغیر

سری جدید یك پرونده یك روایت پرونده های جرائم سایبری را بررسی می كند

برنامه «یك پرونده، یك روایت» كاری از گروه "جامعه" رادیو جوان كه به تازگی نیز به مرحله نهایی جشنواره مستند رادیویی پژواك راه یافته، چندین سال است كه با همكاری پلیس آگاهی هر هفته به بررسی پرونده هایی كه از لحاظ جنایی پیچیدگی‌های خاصی دارند.

1401/03/10
|
10:41
|

برنامه «یك پرونده، یك روایت» كاری از گروه "جامعه" رادیو جوان كه به تازگی نیز به مرحله نهایی جشنواره مستند رادیویی پژواك راه یافته، چندین سال است كه با همكاری پلیس آگاهی هر هفته به بررسی پرونده هایی كه از لحاظ جنایی پیچیدگی‌های خاصی دارند، می‌پردازد و سعی دارد با بازگو كردن داستان واقعی مجرمین ضمن آموزش به مردم از وقوع جرم‌ پیشگیری كند.
این برنامه كه تنها برنامه رسانه ملی در حوزه مستند جنایی است، پس از پشت سر گذاشتن سری اول موفق، در سری جدید با رویكردی متفاوت، قرار است به جرائم حوزه سایبری بپردازد.
مجتبی حسنی تهیه كننده «یك پرونده یك روایت» در مورد سری جدید این برنامه توضیح داد: سری جدید این برنامه از 20 اردیبهشت آغاز خواهد شد كه با توجه به گسترش فضای مجازی و جرائم مربوط به این حوزه، به جرائم سایبری و آگاهی دادن به مردم برای پیشگیری از افتادن در تله سودجویان اینترنتی خواهیم پرداخت. همچنین به دلیل بازخورد بالای سری قبلی این برنامه در بین مردم، در سری جدید با همكاری پلیس آگاهی بجز استانهای تهران و البرز، پرونده‌ها و جرائم مربوط به كل كشور را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
حسنی در مورد حضور این برنامه در فضای مجازی و تاثیر فوق العاده‌‌اش در بین مردم، گفت: «یك پرونده، یك روایت» در بین تمامی برنامه‌های رادیویی بیشترین دنبال كننده را در فضای مجازی دارد و هر روز هم به این آمار اضافه می‌شود و پیش بینی می‌كنیم به زودی تعداد دنبال كنندگان این برنامه به 100 هزار نفر برسد.
وی با بیان این كه با توجه به میزان مخاطبان این برنامه در فضای مجازی سعی كردیم چه از آنتن رادیو و چه در فضای مجازی در راستای فرهنگ سازی و كاهش جرم قدم برداریم، تصریح كرد : علی رغم محدودیت‌هایی كه در رسانه برای روایت بعضی از پرونده‌ها وجود دارد، این برنامه توانسته ارتباط خوبی در فضای مجازی با مردم برقرار كند؛ چنان كه هر روز چندین پیام در فضای مجازی ارسال می‌شود كه مردم با شنیدن برنامه و درك عقوبت یك جرم دست از اقدام به عمل مجرمانه برداشته‌اند یا همان ابتدا از رفتن به سمت جرم منصرف شده‌اند.
حسنی در ادامه در بیان تأثیرگذاری این برنامه به موضوع قابل توجهی اشاره كرد و گفت: اتفاق جالبی كه چند هفته پیش برای این برنامه رخ داد، این بود كه متهم فراری یكی از پرونده ها پس از شنیدن داستان جنایت خود از در این برنامه و اعتراف دیگر متهمان پرونده، برای روشن شدن تمام ابعاد آن جنایت، خودش را به پلیس معرفی و به جرم خود اعتراف می كند. پلیس نیز با كنار هم قراردادن اعترافات متهمان، این پرونده را به سرانجام می رساند، كه این نشان می‌دهد «یك پرونده یك روایت» حتی در بین مجرمین هم شنیده می‌شود و در بین آنها نیز تاثیر خود را گذاشته است.
تهیه كننده برنامه «یك پرونده یك روایت» در بیان یكی دیگر از علل استقبال مخاطبان و شنوندگان از این برنامه رادیویی می‌گوید: این برنامه به دلیل روایت داستانی و بیان جزییات حادثه از زبان خود متهم، تاثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد، و با وجود اینكه ممكن است گاهی اوقات حوادث تلخی در آن روایت شود، اما برد رسانه‌ای آن در ذهن مردم و علی الخصوص افرادی كه شاید مستعد اقدام به جرم باشند باعث برداشتن گام های مثبتی در راستای كاهش جرم در جامعه شده است.
حسنی با اشاره به این كه این برنامه با حضور در فضای مجازی جهانی شده و مخاطبینش را در كشورهای مختلف پیدا كرده است، گفت: طبق سرشماری كه در فضای مجازی انجام دادیم در آماری قابل توجه 15 درصد از مخاطبان این برنامه در خارج از كشور و اغلب از كشورهای آلمان، هلند، آمریكا، انگلستان، امارات، مصر، افغانستان و كانادا هستند.
تهیه كننده «یك پرونده یك روایت» در پایان با تشكر از سردار محمدیان فرمانده ناجای استان البرز و سرهنگ شجاعی قائم مقام پلیس آگاهی استان البرز، سرهنگ نادربیگی فرمانده پلیس اگاهی استان البرز و سرهنگ شهرام شكیبایی یكی از كارآگاهان پلیس آگاهی البرز و كارشناس انتظامی برنامه، نقش پلیس آگاهی را در همكاری برای ساخت این مستند و انتخاب سوژه‌های تاثیرگذار برای افزایش آگاهی مخاطبان بسیار بالا دانست.

«یك پرونده یك روایت» به تهیه كنندگی مجتبی حسنی و اجرای صادق علیخانی سه‌شنبه شب‌های هر هفته، ساعت 22 از آنتن رادیو جوان پخش می‌شود.

دسترسی سریع
خبر