ولادت با سعادت پنجمین اختر آسمان امامت تبریک و تهنیت باد

امام محمد باقر علیه السلام پنجمین نور از خاندان عصمت و طهارت است که ولادت ایشان با اول ماه رجب المرجب مصادف شده است

1398/12/06
|
10:12

حضرت امام محمدباقر علیه السلام پنجمین امام شیعیان است که اول ماه رجب در شهر مدینه منوره چشم به جهان گشود. پدر بزرگوار این امام همام، امام سجاد علیه السلام و مادر گرامیش ام عبدالله، فاطمه دختر امام حسن مجتبی است. کنیه امام باقر (ع) «ابوجعفر» و معروف‌ترین لقب ایشان «باقر العلوم» به معنای شکافنده علوم است، زیرا آن حضرت (ع)، شکافنده معضلات فکری و حل کننده مسائل و پیچیدگی‌های علوم، و در گستردگی دانش و معارف، سرآمد و شخصیت منحصر به فرد عصر خویش بود.

حضرت امام محمدباقر همزمان با واقعه جانگداز عاشورا در سال 61 هجری، در سن 4 سالگی بود که به همراه پدر و در کنار جد عزیزش حضرت سیدالشهداء (ع) در کربلا حضور داشت.آن حضرت در زمان شهادت پدر بزرگوارشان امام سجاد در سال 94 هجری قمری، 36 سال سن داشت که امامت شیعیان را عهده دار شد. مدت امامت پنجمین پیشوای شیعیان جهان تا زمان شهادت ایشان، 19 سال و دو ماه بود. علم و دانش امام محمد باقر همانند دیگر ائمه اطهار ، از سرچشمه وحی نشأت می‌گرفت و هیچ کس در آن زمان به پایه علمی ایشان نمی‌رسید.

آوازه منزلت علمی امام به حدی بود که همه تاریخ نویسان، اعم از مسلمان و غیر مسلمان، در توصیف کمالات ایشان بدون استثنا به مقام علمی آن حضرت اشاره نموده اند.

حضرت امام محمد باقر همانند اجداد پاکش عابدترین فرد روزگار خود محسوب می‌شد و در عبادت، الگوی راستین عابدان بود.

ولادت با سعادت پنجمین اختر آسمان امامت تبریک و تهنیت باد.

دسترسی سریع